Bakan Çavuşoğlu'ndan Taliban'la görüşme sonrası açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban ile Ankara'da gerçekleştirdikleri görüşmede, Afganistan'daki son durum, insani yardıma yönelik aciliyetler ve beraber daha kapsamlı bir yardım paketi üzerine çalışacakları konularının ele alındığını belirtti.

Politika 14.10.2021, 17:31 14.10.2021, 18:46
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban'la görüşmeye yönelik, "Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesi konusundaki tavsiyelerimizi bugün bir kere daha paylaştık" ifadelerini kullandı. Bakan Çavuşoğlu, Taliban'ın kendilerinden özellikle insani yardımlar, oradaki yatırımların devam etmesi konularında ricalarda bulunduğunu belirtti.

Bugün saat 14.00 civarında Ankara'ya gelen Taliban heyetiyle Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin açıklamalar yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmeyi ilgili kurumlarıyla birlikte gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Söz konusu görüşmede Afganistan'daki mevcut durum hakkında bilgi aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, aciliyeti olan insani yardımların ulaştırılmasına dikkat çekti ve şimdi de daha kapsamlı bir paket için çalıştıklarını dile getirdi.

ETNİK VE DİNİ GRUPLARDAN KİŞİLERİN DE YÖNETİME DAHİL EDİLMESİ

Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu konuda son gelişmelere yönelik kendilerinden bilgi aldıklarını ve terörle mücadelenin önemli olduğuna dikkat çekerken, DAEŞ'in saldırılarını gördüklerini ve Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduklarını ifade etti.  Çavuşoğlu, Taliban heyetine Batılılar gibi üstten bakarak emirler vermek yerine tavsiyeler verdiklerini kaydetti ve Taliban heyetine Batılılar gibi üstten bakarak emirler vermek yerine tavsiyeler verdiklerini kaydetti ve etnik ve dini gruplardan kişilerinde yönetime dahil edilmesi gerektiğini anlattıklarını belirtti.

Ankara'da gerçekleşen görüşmede aynı zamanda kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesi gibi konularda da Taliban'a tavsiyelerde bulunduklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Kadınların, çocukların ve kızların eğitimi konusunda, kadınların iş hayatına katılması konusunda tavsiyeler verdik. Bunları batılı bir ülkenin tavsiyesi olarak görmeyin dedik." ifadelerini kullandı.

GÖÇ AKIMININ OLUŞMAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Bakan Çavuşoğlu, Afganistan'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla, dönmek isteyen Türk vatandaşlarıyla ilgili konuştuklarını anlattı. TİKA'nın orada ofisi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, havaalanlarının işletilmesi için özellikle düzenli uçuşların başlatılabilmesi tüm gerekli önlemleri Taliban heyetine anlattıklarını kaydetti. 

Taliban heyetinin, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kurumlara gidip görüşmeler gerçekleştireceklerini belirten Çavuşoğlu, Afganistan'a dönmek isteyen Afgan göçmenler için ellerinden gelen desteği de vereceklerini söylediklerini ve bundan sonra göç akımı olmaması içinde kendileriyle görüştüklerine dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!