Bakan Çavuşoğlu: Afrika'dan elinizi çekin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ruandalı mevkidaşı Biruta ile düzenledikleri basın toplantısında gündem ve küresel gelişmelere dair önemli değerlendirmeler yaparken, askeri darbe gerçekleşen Gine'deki halka da 'sivil demokrasiye geçin' çağrısında bulundu.

Politika 07.09.2021, 16:30 07.09.2021, 16:30
Abone ol
Bakan Çavuşoğlu: Afrika'dan elinizi çekin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika'da çıkarları doğrultusunda yönetimlere karşı darbeler düzenleyenlere çağrı yaparak "Gelin hep beraber Afrika'nın kalkınmasına, istikrarına, terörle mücadelesine ve Afrika'nın her alanda gelişmesine katkılar sağlayalım. Afrika'nın gelişmesi ve kalkınması demek dünya ekonomisine çok önemli katkılar sağlanması demektir." ifadelerini kullandı.

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Vincent Biruta ile Ankara'da yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşme sona erdikten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

RUANDA'DA 27 YIL ÖNCE YAŞANAN SOYKIRIMA DEĞİNDİ

Ruanda'da 27 yıl önce yaşanan soykırıma da değinen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin daima insanlığa karşı işlenen suçların, zulmün ve ırkçılığın karşısında olduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, ülkenin bugün Afrika'da istikrar ve refah abidesi olduğunu ve ikili ilişkilerin ise 2013 ve 2014'te karşılıklı büyükelçilik açılmasıyla ivme kazandığını kaydetti.

Çavuşoğlu, ayrıca bugün imzalanan KOBİ'ler, yüksek öğrenim bursları, protokol ve spor alanlarında iş birliği mutabakat zabıtları hakkında da değerlendirmeler yaptı. Çavuşoğlu, "Siyasi ve ekonomik ilişkilerimizde katetmemiz gereken mesafeler var." dedi.

İŞ DÜNYASINDAN RUANDA'YA 400 MİLYON DOLAR SEVİYESİNDE YATIRIM

Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame'nin, Türkiye'ye ziyaret gerçekleştireceğini ve bunun planlandığını kaydeden Çavuşoğlu, "Bu ziyaret kapsamında cumhurbaşkanlarımız da uygun görürse bir iş forumu düzenlemeyi planlıyoruz. İkili ticaret hacmimiz halen istediğimiz seviyede değil. Geçen sene 81 milyon dolar civarındaydı. Fakat iş insanlarımızın Ruanda'daki yatırım miktarına baktığımızda 400 milyon doları buluyor. Şu anda Ruanda firmalarımız için önemli fırsatlar sunuyor ve firmalarımızın da ilgi gösterdiğini görüyoruz." değerlendirmesi yaptı.

Türk firmalarının Ruanda'daki Kigali Havalimanı'na gösterdiği ilgiye de değinen Çavuşoğlu, "Bu aslında firmalarımızın oradaki potansiyeli gördüğünü gösteriyor. Birlikte firmalarımızı teşvik etmemiz lazım." dedi.

Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Vincent Biruta'nın, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile de görüştüğünü belirten Çavuşoğlu, ekim ayında Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu'nun düzenleneceğini söyledi.

FETÖ'NÜN OKULLARINI KAPATTIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR

Sağlık, güvenlik, savunma ve eğitim alanında iş birliği imkanları bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Ruanda'nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkedeki FETÖ okullarını kapatmasından dolayı da teşekkürlerini iletti.

Çavuşoğlu, Ruanda'nın Türkiye Maarif Vakfından mesleki ve teknik eğitim okulu açma talebi olduğunu da belirterek "Şu anda hazırlıklar sürüyor. En kısa zamanda Maarif Vakfımız bu okul açacak. Ama sadece bir okulla yetinmememiz gerekiyor. Eğitim alanında Türkiye'ye ilgi oldukça biz Türkiye Burslarını da artırabiliriz." değerlendirmesini yaptı.

Gine'de yaşanan darbeye ilişkin de açıklamada bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu darbeyi kınadığını ifade ederek "Biz Türkiye olarak Afrika'nın istikrarına, ekonomik kalkınmasına, barış ve huzuruna gerçekten çok önem veriyoruz, çok da katkı sağlıyoruz. Bundan sonraki süreçte yine bu çabamızı sürdüreceğiz." dedi.

"GELİN HEP BERABER AFRİKA'NIN KALKINMASINA, TERÖRLE MÜCADELESİNE KATKI SAĞLAYALIM"

Basın toplantısı bittikten sonra gazetecilerin Gine'deki darbeye yönelik soruların yanılayan Bakan Çavuşoğlu, "Biz nerede olursa olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın, kim yaparsa yapsın demokrasi dışı müdahalelere, darbelere karşıyız. Bunu her seferinde güçlü şekilde vurguluyoruz. Darbelerden çok çekmiş bir milletiz." açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu, eski sömürge güçlerini eleştirerek "Eski sömürgeci anlayış, eskiden Afrika ülkelerini sömürüyorlardı. Bunun olmayacağını anladılar ve istedikleri yönetimleri iş başına getirmek için, yönetimleri değiştirmek için ya da işine gelmediği yönetimleri değiştirmek için değişik yollara başvuruyorlar. Darbeleri destekliyorlar ve sonra da göstermelik bir şekilde darbeyi kınıyorlar." diye konuştu.

Söz konusu güçlere, "Afrika'dan elinizi çekin" çağrısı yapan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Gelin hep beraber Afrika'nın kalkınmasına, istikrarına, terörle mücadelesine ve Afrika'nın her alanda gelişmesine katkılar sağlayalım. Afrika'nın gelişmesi ve kalkınması demek dünya ekonomisine çok önemli katkılar sağlanması demektir. Her şey yolunda giderse 2050 yılında Afrika'nın dünya ekonomisine katkısı 50 katrilyon dolar civarında olacak. Diğer taraftan Afrika'da huzur varsa Avrupa da huzur içindedir. O yüzden Afrika'da bu tür oyunlar oynanmasın. Son zamanlarda Çad Cumhurbaşkanı öldürüldü, Madagaskar'da bir darbe girişimi yapıldı. Bunlar kendi başına masumca olan şeyler değildir."

GİNELİLERE SESLENDİ

Çavuşoğlu, Ginelilere de çağrıda bulunarak "Size destek vermeye çalışanlar bilin ki sizi kullanmak isteyenlerdir. O yüzden birlik ve beraberliğinizi koruyun, bir an önce demokratik teamüllere uygun bir şekilde hareket edin ve sivil demokrasiye geçin." dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!