banner2

ABD Türkiye'de hangi partiye maddi destek veriyor?

Mustafa Sarıgül, düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'de hangi muhalefet partisine 'maddi destek' verdiğini açıklamasını istedi.

Politika 02.06.2021, 12:59 02.06.2021, 16:13
Abone ol
ABD Türkiye'de hangi partiye maddi destek veriyor?

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, dün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'deki muhalefete yönelik destek açıklamasını gündeme getiren Sarıgül, Biden'a çağrıda bulunarak "Hangi muhalefet partisine maddi destek verdiğini açıklamalı." dedi.

"AĞIR BİR HAKARET VE DEMOKRASİ AYIBI"

Sarıgül, Biden'ın seçim kampanyasında söylediği sözlerle ilgili "Bunu ağır bir hakaret ve demokrasi ayıbı olarak kabul ediyorum. ABD yetkilileri Türkiye üzerinde böyle bir konuşma yapma hakkına asla sahip değil." ifadelerini kullandı.

Biden'a seslenen Sarıgül,  " 'Demokrasi, şeffaflık, dürüstlük ve başka ülkelerin içişlerine karışmıyorum' diyen ABD, Türkiye'de hangi muhalefet partisine maddi destek verdiyse onu mutlaka ve mutlaka açıklamalıdır." şeklinde konuştu.

Sarıgül'ün açıklamalarından sonra Türkiye'de hangi muhalefet partisinin ABD'den maddi destek aldığı merak konusu oldu.

BİDEN NE DEMİŞTİ?

Biden, ABD'de 3 Kasım 2020 seçimleri için yaptığı kampanya sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemeleri gerektiğini söylemişti. Erdoğan'a karşı çok farklı bir yaklaşım uygulamaları gerektiğini söyleyen Biden, "Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento'ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için... Bu iş bir süre iyi gidiyordu." demişti. 

Biden'ın bu açıklamaları büyük tepkilere neden olmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!