Yerli otomobil TOGG için 'MEGA' atılım! Yakın zamanda TBMM'ye sunulacak

Yerli otomobil TOGG banttan inmek için gün sayıyor. TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen Mega Sanayi Sistesi çalışmasının detayları da belli olmaya başladı. Yerli otomobil gibi projeler için mega sanayi siteleri kurulması da hedefleniyor.

Otomobil 21.04.2022, 08:13 21.04.2022, 08:29
Abone ol
Yerli otomobil TOGG için 'MEGA' atılım! Yakın zamanda TBMM'ye sunulacak

Tükiye’nin gurur kaynağı olan yerli otomobil TOGG’un asfalta çıkması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. TOGG'un bu yıl banttan inmesi, 2023 yılında yollarda olması planlanıyor. TOGG ile ilgili Mega Sanayi Sitesi hamlesi yakın zamanda TBMM'ye sunulacak. İşte haberin detayları...

TBMM BAŞKANLIĞI'NA SUNULACAK

Sabah gazetesinin aktardığı habere göre; AK Parti Cumhuriyet'in 100'üncü yılında başlayacak yeni dönemle birlikte, "Büyük Türkiye-Büyük Yatırım Modeli"ne geçmeye hazırlanıyor. Bu doğrultuda yerli otomobil başta olmak üzere büyük yatırımların altyapısını oluşturmak üzere hazırlanan yasa teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

MEGA SANAYİ SİTESİ HAMLESİ

Teklif kapsamında endüstri sanayi bölgeleri ile ilgili önemli değişiklikler yapılacak. Büyük ölçekli yatırımlar için uygun bir yatırım ortamı sağlanması, bu amaçla endüstri bölgelerinin daha işlevsel hale getirilip daha fazla katma değer yaratması hedefleniyor. Yerli otomobil gibi projeler için mega sanayi siteleri kurulması da hedefleniyor.

''YÜZDE 96'SI TAMAMLANDI''

Öte yandan geçtiğimiz günlerde TOGG’un resmi Twitter hesabından yapılan bilgilendirmeye göre Gemlik tesislerinde boya tesisinin yüzde 96’sı, montaj tesisinin yüzde 89’u, gövde tesisinin yüzde 92’si tamamlandı.

2023'ÜN İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA ÇIKACAK

Seri üretim başlangıcının ardından otomobilin yasal mevzuata uygunluğunun tespiti için homologasyon testlerine başlanacak. Testlerin artından TOGG’un 2023’ün ilk çeyreğinde satışa çıkması planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!