banner2

Türkiye'de satılan en ucuz elektrikli otomobiller nelerdir? Renault Zoe, MG ZS EV, Hyundai Kona Electric, DFSK Seres 3, Citroen Ami fiyatları ne kadar?

Dünya genelinde gerek akaryakıt fiyatlarının artması, gerek ise çevreye sağladığı katkıdan dolayı elektrikli araçlar tercihlerinde artış yaşanıyor. Ülkemizde de son zamanlarda artan yakıt fiyatlarının ardından elektrikli araçlara ilgi artarken 'en ucuz elektrikli araba' sorusuna cevap aranıyor. Peki, Türkiye'de satılan en ucuz elektrikli otomobiller nelerdir? En ucuz elektrikli otomobil kaç ne kadar? Detayları haberimizde...

Otomobil 09.06.2022, 18:35 10.06.2022, 14:49
Abone ol
Türkiye'de satılan en ucuz elektrikli otomobiller nelerdir? Renault Zoe, MG ZS EV, Hyundai Kona Electric, DFSK Seres 3, Citroen Ami fiyatları ne kadar?

Elektrikli otomobillerin dünya genelinde hızla yayılması ile beraber ülkemizde de bazı markalar elektrikli otomobillerinin satışı duyurdu. Özellikle her geçen gün fiyatının artışına şahit olduğumuz akaryakıt fiyatları düşünülürse, önümüzdeki senelerde caddelerimizde daha fazla elektrikli otomobil görebiliriz. Peki, Türkiye'de en ucuz elektrikli otomobiller nelerdir? Detaylarıyla listeli bir şekilde anlattık.

RENAULT ZOE

Renault markasının yeni duyurduğu Zoe, 52 kWh’lik bataryası ile 395 km menzil sunmaktadır. Tam elektrikli olan araç, ülkemizde en ucuzu satılan elektrikli araç fiyatlarının başlarında yer almaktadır.

Küçük ve şirin görüntüsüyle kalabalık şehir kullanımında rahatlık sağlayan araç, Türkiye piyasasında 820 Bin TL'den satılıyor.

MG ZS EV

Ülkemize yakın bir zamanda giriş yapan İngiltere menşeli MG markası, elektrikli otomobilleri ile adını duyurmaktadır. Markanın bu alandaki tek tamamen elektrikli aracı olan MG ZS EV, giriş versiyonunda 44.5 kWh’lık bataryası ile 143 beygir güç üretebilmektedir.

Aracın menzili ise 263 kilometredir. MG ZS EV'in fiyatı sıfır satışında MG ZS Luxury 1.0T 6AT modelinde 670 Bin TL'dir.

KONA ELECTRİC

Japon üretici firması Hyundai’nin elektrikli aracı olan Hyundai Kona Electric, ilk olarak Autoshow Mobility fuarında tanıtılmıştı. Türkiye’de 100 ve 150 kW’lık iki batarya opsiyonlu şekilde satılan Kona’nın en ucuz versiyonu 895 bin TL'dir.

 100 kW’lık modeli 136 beygir güç ve 395 Nm tork üretebiliyorken, 305 kilometrelik bir menzile sahiptir.

DFSK SERES 3

DFSK Seres 3 modeli, 120 kW güç ve 300 Nm tork üreten bir motora sahiptir. 0’dan 100 km/s’ye 9 saniyeden daha kısa sürede çıkan araç, 155 km/s azami hız ve 3 farklı sürüş modu ile çeşitlilik sağlıyor.

DFSK Seres 3 modelinin başlangıç fiyatı 780 bin TL civarlarında bulunmaktadır.

CİTROEN AMİ

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Citroen, şehir içi ulaşım için tasarlanan 2 kişilik elektrikli aracını Türkiye’ye getirdi. Motosikletlere alternatif 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunulan 5.5 kWh‘lık Citroen Ami, 50 kilometre azami hıza ve 70 kilometre menzile sahiptir.

Citroen Ami, Türkiye’de 215 bin TL satış fiyatına sahip. Bu da aracın otomatik olarak Türkiye’de satılan en ucuz araba unvanını almasına neden olmuştur. Tasarımıyla adeta dört tekerlekli bir motosiklet olan Citroen Ami, Avrupa’da ise 6 bin Euro’ya satılmaktadır. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!