banner2

Togg'un kardeşi yerli ve milli elektrikli otomobil yollara çıkıyor! 16 yaşındaki A2 ehliyeti alan gençler de kullanabilecek

Togg'un kardeşi olarak adlandırılan, Bursa'da altı sanayici tarafından geliştirilen elektrikli otomobil projesi Amperino'nun yeni tasarımı dikkatleri üzerine çekti. Üç kişilik olarak tasarlanan ilk elektrikli mikro otomobil olan araçta serti üretimin 2025 yılında başlaması bekleniyor. Otomobili A2 ehliyeti alan 16 yaşındaki gençler de kullanabilecek.

Otomobil 28.03.2023, 12:25 28.03.2023, 19:10
Abone ol
Togg'un kardeşi yerli ve milli elektrikli otomobil yollara çıkıyor! 16 yaşındaki A2 ehliyeti alan gençler de kullanabilecek

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg'a kardeş geliyor. İnegöl'de altı sanayici tarafından geliştirilen elektirkli otomobil projesi Amperino dört gözle bekleniyor.

AMPERİNO GEÇTİĞİMİZ YIL DUYURULMUŞTU

İnegöl’de faaliyet gösteren Saloni Mobilya, Erhun Mobilya Ekipmanları, Yol Mobilya, Lenova Mobilya, Orimak Makina ve İyon Mekatronik güçlerini birleştirerek geçtiğimiz yıl kamuoyuna elektrikli araç projesi Amperino’yu duyurmuştu.

3 KİŞİLİK ARAÇ 2025'TE SERİ ÜRETİME BAŞLAYACAK

2023 sonunda aracın ilk prototipi çıkarılıp, tip testi alındıktan sonra 3 kişilik aracın seri üretimine 2025’te başlanacak. Şehir içi kullanıma uygun olacak Amperino’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Canseven, projenin nasıl ortaya çıktığını, gelişimini ve hedeflerini anlattı.

A2 EHLİYETİ OLAN 16 YAŞINDAKİ GENÇLER DE KULLANABİLECEK

L7 sınıfı olarak bilinen elektrikli araçların en üst sınıfı ve şu an hâlihazırda kullanılan M sınıfı binek araçların bir alt sınıfı olan Amperino’nun A2 ehliyeti ile 16 yaşında gençlerin de kullanabileceği bir segment olduğunu anlatan Canseven, sözlerine şöyle devam etti:

90 km maksimum hıza ve 150 km menzile sahip olacak olan aracımız, otoyola çıkabiliyor. Trim tasarımı sektörde 23 yıl tecrübesi olan Sedat Öztürk tarafından yapıldı. Yazılımı ise tamamen Amperino firmasının Bilişim Vadisi ve İnegöl ofisinde geliştirilmekte. Üç kişilik araç konsepti rakiplerine kıyasla daha geniş bir kitleye hitap etmekte. Biz şu an iki kişilik bir aracın içine, yani o hacmin içine ince mühendislik hesaplarıyla üçüncü kişiyi sığdırıp, bir kişilik yer daha kazandırdık. Normal şartlarda bu kadar ebadın içine ancak iki kişi sığdırabilirsiniz. Biz elektrikli aracın avantajlarını kullanarak şoförü, önde ve ortada konumlandırdık. Bu elektrikli araçta ortada motor yok. Dolayısıyla biz sürücüyü ortaya aldık, pedal ile direksiyonu daha önde konumlandırdık ve arkada bize iki kişilik yer kaldı. 

AMPERİNO ŞEHİR İÇİ ULAŞIM İÇİN YAPILIYOR

Biz şehirlerarası bir araç yapmıyoruz, Amperino’yu şehir içi ulaşım için yapıyoruz. Dünyada sıradan bir insan sabah evden çıkıp, akşam eve döndüğünde maksimum 40 kilometre yapıyor. Eğer pazarlamacı değilse, bir iş sahibi ise 40 kilometreyi geçmiyor. Bu İstanbul’da 60 kilometre, Bangkok’ta 58 kilometre. Ortalamaya vurduğunuzda dünya ortalaması 37 kilometre. Bunun için niye çok büyük bir araç, daha büyük kilometreler, daha büyük piller yapasınız. Şu an bizim aracımız çok küçük. Yatay park edilen yerlere siz dikey dahi park edebilirsiniz. Şundan emin olun; siz şehir içi ve şehirlerarası aracınızı ayrı alacaksınız. Artık işletmeler şunlara bakacaklar; ne kadar elektrik kullanıyorsunuz, bunun ne kadarını yenilenebilir enerjiden elde ediyorsunuz? Yoksa ihracat yapamayacaklar veya ürettiklerini çok zor satacaklar. 

ŞAHSİ KARBON AYAK İZİ DAHİ TAKİP EDİLEBİLECEK

Şahsi karbon ayak izi dahi takip edilebilecek, böyle günler uzak çok değil. Eğer bu önlemleri almazsak 20-30 yıl sonra dünya yaşanmaz hale gelecek maalesef. Biz Amperino ile buna da katkı sunmak istiyoruz. Aslında projenin bir amacı da bu. Aracın gövdesini keten esaslı bio-fiber malzemelerden üretmeyi planlıyoruz. Bu sayede araç ekonomik ömrünü doldurduğunda birçok parçası doğaya yeniden kazandırılabilecek. Zaten böyle bir aracı elektrikli yapmanız çok kıymetli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!