banner2

Togg enerji maliyetiyle vatandaşın cebini rahatlatacak! Benzinli araçtan yarı yarıya daha ucuza gidecek

İlk teslimat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg'da, ön sipariş süreci tamamlandı. Togg'u artık yollarda görmemize çok az bir süre kaldı. Teknoloji harikası akıllı cihaz, enerji maliyetiyle de vatandaşın cebini rahtalatacak. İstanbul-Trabzon arasında yaklaşık 1.000 kilometrelik bir yolu Togg benzinli araçtan yarı yarıya daha düşük maliyette gidilebilecek.

Otomobil 01.04.2023, 09:51 01.04.2023, 14:02
Abone ol
Togg enerji maliyetiyle vatandaşın cebini rahatlatacak! Benzinli araçtan yarı yarıya daha ucuza gidecek

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg, yola çıkmadan önce ucuz maliyetiyle vatandaşın yüzünü güldürecek. Önce satış fiyatıyla kendi sınıfının en rekabetçi otomobili olan Togg, şimdi de yolda harcayacağı elektrik maliyetiyle cepleri rahatlatacak. 

MALİYET HESABI 

Togg'un şarj istasyonları markası Trugo önceki gün şarj istasyonlarında uygulanacak ücret tarifesinin malipyetini açıkladı.  Şirketten alınan bilgilere göre, Togg her 100 kilometrede 16.7 kwh elektrik tüketiyor. Togg ile 1.000 kilometrelik yol gidildiği varsayıldığında, evden bataryayı doldurup çıkarsanız, ilk 500 kilometreyi 142 TL'ye gidersiniz. İkinci 500 kilometrelik yol için ise Trugo istasyonunda hızlı şarjla 667 TL ödersiniz.

İSTANBUL-TRABZON ARASI MALİYET 

İstanbul- Trabzon arasında Togg ile yolculuğun maliyeti toplam 808 TL civarında olur. Bu da kilometrede 80 kuruşluk bir maliyete karşılık geliyor. Aynı yolu 100 kilometrede 8 litre yakan bir otomobille yaptığınızı varsayalım.Bugün benzinin litresi 21 TL. Aracınız 1.000 kilometre yolda aşağı yukarı 80 litre benzin yakar. Bu da 1.680 TL maliyet anlamına gelir. Yani aynı mesafe yol Togg'dan yarı yarıya daha pahalıya maliyet ortaya çıkacaktır. 

TRUGO'DA FİYATLARI AÇIKLADI 

Bu hesaplama, elektrikte yapılan indirimle daha da aşağı düşecek. Araç sahiplerinin merakla beklediği Togg'un şarj istasyonu olan Trugo'da fiyatlarının ne kadar olacağını belirledi. Trugo'da 180 ve 300 kw'lik istasyonlarda birim başına 7.99 lira ücret ödeyeceğini açıkladı. Buna göre, batarya kapasitesi 52.4 kwh olan Togg'un hızlı şarj maliyeti Trugo istasyonlarında 418.6 TL, 88.5 kwh batarya kapasitesi olan Togg'unki ise 707.1 TL olarak belirlendi.

CEP TELEFONUNUZU SARJ EDER GİBİ FİŞE TAKIP SARJ EDEBİLİRSİNİZ 

Elektrikli araçlar genellikle yüzde 20 hızlı şarj istasyonlarından, yüzde 50 ev, yüzde 30 da işyeri kaynağından şarj ediliyor. 220 wattlık elektrik şebekesinin olduğu yerde aracınızı tıpkı her gece telefonunuzu, laptopunuzu şarj ettiğiniz gibi fişe takıp şarj edebiliyorsunuz.Fakat dışardaki şarj istasyonları ile kıyasla şarj süresi uzuyor. İstasyonlarda 25-30 dakikada bataryayı yüzde 80 şarj edebilirken, evde bu süre 8 saati bulabiliyor.

MOBİL UYGULAMA İLE SARJ 

TOGG sahipleri Trugo istasyonuna geldiğinde soketi araçlarına bağlıyor. Mobil uygulama ile şarj işlemini başlatıyor. Türkiye'de kurulan şarj ağı Trugo mobil uygulaması ve web sitesi üzerinden takip edebilecek. Vatandaş mobil uygulamadan şarjın tamamlandığını görüp, ücret ödemesi yapabilecek. 

YÜKSEK PERFORMANSLI SARJ CİHAZI 

TRUGO istasyonlarında yüksek performanslı şarj cihazları bulunuyor. Bu cihazlar sayesinde, bir bataryanın doluluk oranı 25-30 dakikalık sürede yüzde 20'den 80'lere kadar yükselebiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!