TOGG'dan yüzleri güldürecek gelişme! Yılsonu itibariyle...

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, 'Yılsonu itibariyle artık Türkiye'nin otomobili TOGG üretime başlamış olacak. Testlerin hepsinde de TOGG çok başarılı' dedi.

Otomobil 22.03.2022, 15:10
TOGG'dan yüzleri güldürecek gelişme! Yılsonu itibariyle...

Türkiye'nin Ufuk Avrupa Programı'na resmen katılımı nedeniyle TÜBİTAK ev sahipliğinde Ufuk Avrupa Programı Açılış Etkinliği düzenlendi.

'TOGG YIL SONU İTİBARİYLE ÜRETİME BAŞLAMIŞ OLACAK'

Etkinliğe katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, yeni görüntüleri yayınlanan Togg hakkında konuştu:

"Milletimizin yakından takip ettiği ve heyecanla beklediği Türkiye'nin otomobili projesi bizim şu an odağımızda. Yıl sonu itibariyle artık Türkiye'nin otomobili Togg üretime başlamış olacak. Son günlerde sosyal medyada eksi 40 derece soğuklarda yoğun kar, buzlanma şartlarında yapılan testlerin videoları da büyük bir ilgi gördü. Bu testlerin hepsinde de Togg çok başarılı. Bir kritik adımımız bu, enerji teknolojilerinde de yeni adımlar atıyor olacağız, çığır açıcı alanlara odaklanıyor olacağız."

'BÜYÜK BİR KAPASİTEYİ OLUŞTURMUŞ DURUMDAYIZ'

Özel sektördeki Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının 1500'ü aştığını söyleyen Kacır şöyle konuştu:

"Milli gelirimizden Ar-Ge'ye ayırdığımız pay binde 5'ler seviyesindeyken, yüzde 1'ler seviyesinin üzerine çıktı. Türkiye'de 2000'li yılların başında yaklaşık 20 bin Ar-Ge çalışanı varken bu sayı şimdi 200 binlere yükseldi. Türkiye'de yıllık patent başvuru sayısı 400'lerdeyken şimdi 8 binlerin üzerine çıktı. Dolayısıyla artık büyük bir kapasiteyi oluşturmuş durumdayız ve bunun sonuçlarını görmeye başladık. Artık Türkiye yüksek teknolojide kritik ürünleri yerli ve milli olarak geliştirebilen, rekabetçi şekilde dünyaya ihraç edebilen bir ülke oldu. Bunun öncül örneklerini savunma sanayide görmüş olduk. Şimdi bu örneklerin diğer sektörlere de hızla yayıldığını görüyoruz."

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!