Yandex Metrica

Sitede Ara

Ticaret Bakanlığı duyurdu! TOGG uyanıklarına ceza geliyor!

Ticaret Bakanlığı duyurdu! TOGG uyanıklarına ceza geliyor!

Ticaret Bakanlığı tarafından Yerli ve milli araç Togg ile ilgili satış ilanları yakın takibe alındı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Bakanlığımızın attığı etkili adımlar neticesinde genel piyasada bu tür uygulamaların önüne geçilmiş olmasına rağmen son günlerde yerli otomobilimiz TOGG’un ilan siteleri üzerinde satışı ile alakalı yönetmeliği ihlal eden bazı usulsüzlüklerin yapıldığı bizlere ulaşan bilgiler arasında." dedi.

Otomobil

23.01.2024, 21:19

Togg ile ilgili satış ilanları Ticaret Bakanlığı tarafından mercek altına alındı. Bakanlık, Togg ile ilgili manipülatif ve aldatıcı girişimler hakkında gerekli hukuki müeyyidelerin de kararlılıkla uygulanacağını duyurdu.

"GÖZ YUMULMAYACAK"

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Togg’la alakalı olarak milli duyguları sömürmek maksadıyla, sıfır fiyatının üzerinde satış yapmaya çalışanlara asla taviz verilmeyecek, küresel markamızın itibarını zedeleyecek girişimlere göz yumulmayacak" denildi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Ticaret Bakanlığı'nın denetimleriyle ilgili şu açıklamalarda bulundu; 

İLAN SİTESİNDE YÖNETMELİĞE UYGUN OLMAYAN USULSÜZLÜKLER MEVCUT 

Geçmişte otomotiv sektöründe fiyatları ve otomobile ulaşımı olumsuz etkileyen, kamuoyunun da iyi bildiği bazı uygulamalar yapılmaktaydı. Bakanlığımızın attığı etkili adımlar neticesinde genel piyasada bu tür uygulamaların önüne geçilmiş olmasına rağmen son günlerde yerli otomobilimiz TOGG’un ilan siteleri üzerinde satışı ile alakalı yönetmeliği ihlal eden bazı usulsüzlüklerin yapıldığı bizlere ulaşan bilgiler arasında.

"GEREKLİ CEZALAR UYGULANACAK"

Bu durumun otomotiv piyasasına olumsuz etkilerinin yanı sıra milli teknolojimizin ürünü olan ve küresel bir marka olarak dünya otomotiv sektöründe Türkiye’yi temsil eden önemli bir değerimizin bu tür manipülatif uygulamalarda zarar görmesi elbette kabul edilebilir değildir.Ticaret Bakanlığımız yaptığı denetimler ve vatandaşlarımızın hassasiyet göstererek konuyu Bakanlığımıza bildirmeleriyle bu kişilerin tespit edilerek gerekli cezai müeyyidelerin uygulanacağı belirtildi.

"BAKANLIK HIZLI  REAKSİYON GÖSTERDİ"

Bakanlığımızın gösterdiği hızlı reaksiyon neticesinde bu tür uygulamaların hiçbir olumsuz etkisi olmadan önü kesilmiş oldu. Ayrıca önümüzdeki kısa süre içerisinde cezai müeyyideler uygulanacağından bu konunun tekrarı üzerinde de caydırıcılıkta sağlanacaktır.

"İKİNCİ ELDE FİYAT ARTIŞLARI DURDU"

Pandemi sürecinde üretimin çok azalması ve global artan enflasyonu fırsata çevirmek adına ticaret ortamını bozan, araç fiyatlarını olumsuz etkileyen ve otomobile erişimi zorlaştıran bazı spekülatif uygulamalar yapılmaktaydı.Bu durumun yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına Ticaret Bakanlığımız geçtiğimiz aylarda bir dizi etkili adımlar attı. Bu adımlar neticesinde ikinci el otomobilde fiyat artışları durdu ve spekülatif fiyatların önüne geçilerek bu manada fiyatlarda bir miktar düşüş sağlandı.

"KAYIT DIŞI SİPARİŞLERİ İPTAL ETTİLER"

Sıfır otomobil piyasasında ise alınan kararlar ve sıfır araçta arzın artmasının yarattığı eş zamanlı etkiyle kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişilerin büyük çoğunluğu siparişlerini iptal ederek ihtiyaç dahilinde otomobil alacak vatandaşlarımızın önü açılmış oldu.

"DÜŞÜK FAİZLİ KAMPANYALAR DÜZENLENEBİLİR"

Hatta piyasamızın önemli ölçüde normalleşmesi ve sıfır araçta bollaşma ile artan stoklarla beraber yıl sonuna doğru geçmişteki gibi marka bünyesinde sıfır ya da düşük faizli kampanyalar veya avantajlı indirimler düzenlenebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız süreci takip ederek bu doğrultuda karar verebilirler.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading