Yandex Metrica

Sitede Ara

TBMM'den yeni yıl sürprizi! İlk defa araba alacaklara devlet desteği: 3 sene satmama şartı var!

TBMM'den yeni yıl sürprizi! İlk defa araba alacaklara devlet desteği: 3 sene satmama şartı var!

Rekor kıran araç fiyatları sonrasında milyonlarca kişinin beklediği haber sonunda geldi. İlk defa araba alacaklara devlet desteği için TBMM sonunda ilk adımı attı kanun teklifini Meclise sundu.

Otomobil

19.05.2024, 09:01

6 Şubat tarihinde meydana gelen yıkıcı depremle 11 ilimizde büyük bir facia yaşanmış, 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybederken özellikle de Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Malatya ve Adıyaman illerinde binlerce araçta enkaz altında kalarak perte çıkmış ve büyük bir maddi hasar yaşanmıştı. Yaşanan deprem felaketi sonrası meclis ilk adımı attı ve sıfır araca ÖTV muafiyeti için kanun teklifi verildi.

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7'nci maddesinin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Bu Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan, 87.01 -87.02 -87.03 -87.04 -87.05- 87.09 ve 87.11 G.T.I.P. numaralarında yer alanların, 6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen îllerde ikamet eden ve fiilen yaşayanlar ile bu illerde faaliyet gösteren işletmeler tarafından, bir defaya mahsus olmak üzere, üç yıl süre ile devredilmemesi şartıyla iktisabı vergiden müstesnadır."

MADDE 2- 4760 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir:

"GEÇİCİ MADDE 10- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 6.2.2023 tarihli Kahramanmaraş Depremi nedeniyle taşıtları hurdaya ayrılan işletme ve şahısların yeni taşıt alımı için ödedikleri Özel Tüketim Vergisi 7'nci maddenin son fıkra hükmü uyarınca iade edilir."

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN GELECEK?

Özel Tüketim Vergisi ÖTV için meclise verilen kanun teklifi ilk olarak komisyona gelecek. Burada kabul görmesi durumunda TBMM gündemine gelecek. Burada da onaylanması durumunda yürürlüğe girecek. Türkiye'de yükselen araç fiyatları nedeniyle ÖTV indirimi ve ilk arabasını alana ÖTV muafiyeti gibi konular gündeme gelmiş ancak beklenen müjdeli haber bir türlü gelmemişti.

Habere Tepki Ver

2

0

0

2

0

0

0

1


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading