banner2

Son dakika: Araç sahiplerini ilgilendiriyor! Bunu yapmayan ceza ödeyecek

Türkiye genelinde araç sahiplerini ilgilendiren uygulama başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kış lastiği takılmasını illerin hava ve iklim şartlarını göz önüne alarak 1 Aralık itibariyle zorunlu tuttu. Peki kış lastiği hangi araçlar için zorunlu? Kış lastiği takmama cezası ne?

Otomobil 01.12.2022, 10:29 01.12.2022, 10:43
Abone ol
Son dakika: Araç sahiplerini ilgilendiriyor! Bunu yapmayan ceza ödeyecek

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren haber duyuruldu. 1 Aralık itibari ile araç sahiplerine kış lastiği uygulaması zorunlu kılındı. Zorunluluk ticari araçları kapsarken özel otomobil sahiplerine de araçlarına kış lastiği takılması tavsiye ediliyor. 

1152 TL PARA CEZASI KESİLECEK 

Diğer yandan zorunlu olmasına rağmen kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 2022 yılı için 1152 TL para cezası uygulanacak. Kış lastiği takmama cezası Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2023 yılı için yeniden belirlenecek. 

TİCARİ ARAÇLARA ZORUNLU 

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!