banner2

Koskoca BMW'den rezalet kaza! Elektrikli araç kendiliğinden karşı şeride geçti, ortalığı birbirine kattı

Alman otomotiv devi BMW, TOGG'un rakibi olarak piyasaya sunmaya hazırlandığı akıllı elektrikli araçla skandal bir kazaya yol açtı. Orta refüjden ters yöne sapan araç 1 kişiyi öldürdü, 9 kişiyi de yaraladı.

Otomobil 16.08.2022, 19:30
Abone ol
Koskoca BMW'den rezalet kaza! Elektrikli araç kendiliğinden karşı şeride geçti, ortalığı birbirine kattı

Elektrikli otomobil pazarından pay kapmak isteyen Alman devi BMW, 'iX' modelinin test aracıyla zincirleme kazaya yol açtı. Kendi kendine sürüş yeteneğine sahip olduğu iddia edilen BMW iX, içerisinde 18 aylık bir bebek ve 5 kişi de bulunduğu halde trafikte seyre çıktı. Araç Reutlingen kasabası yakınlarında yol alırken bir anda kendi kendine karşı yola geçti. Ters yönden gelen araçlara çarpmaya başlayan BMW zincirleme kazaya yol açtı. 

Yaklaşık 1 milyon 650 bin liralık araç şeritten çıkıp önce bir Citroen'e çarptı, ardından Mercedes-Benz marka minibüse bindirdi. Çarpmanın şiddetiyle minibüste bulunan 33 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti. Toplamda 4 aracın karıştığı zincirleme kazalar sonucunda 9 kişi de yaralandı. 

Kazaya ilişkin ilk incelemeyi yapan Alman polisi, karşı şeride geçişi sırasında BMW iX'in otonom mu yoksa sürücü kontrolünde mi hareket ettiğinin henüz tespit edilemediğini ileri sürdü. Üretici firma BMW ise kazada topu sürücüye attı. Firma, aracın Seviye 2 sürücü destek sistemleriyle donatıldığını ancak sorumluluğun tamamen sürücüye ait olduğunu savundu. 

Oysa BMW'nin internet sitesindeki bilgiler aracın kendi kendine hareket edebildiğini net bir şekilde gözler önüne seriyor. BMW iX'in broşürü, araçtaki 'akıllı' sistemlerin otomatik fren yaptığını veya aracı istediği zaman hızlandırabildiğini, hatta Seviye 1'den farklı olarak direksiyon hakimiyetini de devralabildiğini söylüyor. 

"Kaza yapan araç otonom bir elektrikli test aracıydı" diyen polis, kazanın gerçek nedeninin yapılacak araştırma sonrası belirleneceğini bildirdi. 

DAHA ÖNCE DE ÇOK SAYIDA KAZA OLMUŞTU

Sürücüsüz yol alabildiği iddia edilen 'akıllı' araçlar son yıllara bir dizi kazaya karıştı. 2018 yılında Uber şirketinin Volvo test arabalarından biri, Arizona'da yaya geçidinin dışında karanlık bir yoldan geçerken 49 yaşındaki bir kadına çarpıp onu öldürdü. 

Bu yılın başlarında Florida'da Tesla marka araç ise otomatik seyir halindeyken bir traktörün römorkuna çarpmış ve içindeki iki yolcu da hayatını kaybetmişti. 

Yine bir Tesla sürücüsü, aracı otopilotta kullanırken bir kadına çarpmış ve onun ölümüne yol açmıştı. Bu olaylar sonrası ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi harekete geçerek Tesla araçlarına ilişkin soruşturma başlatmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!