banner2

Kasko fiyatlarında son durum: Sürücüler Dikkat! İyi-kötü arasındaki fark 7 kat oldu

Sıfır araçlara yönelik tedarik sıkıntısının sona ermesi, bayilerin kampanya dahilinde fiyatları indirmesi, ikinci elde de fiyat düşüşleri ile birlikte oto piyasası dengeye oturdu. Vatandaşlar diğer yandan kasko fiyatlarını merak etmeye başladı. Bir süre önce çok yükselen kasko fiyatları yavaş yavaş gerilemeye başlamıştı. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı konuyla ilgili merak edilenleri cevapladı.

Otomobil 21.11.2023, 10:31 21.11.2023, 11:52
Abone ol
Kasko fiyatlarında son durum: Sürücüler Dikkat! İyi-kötü arasındaki fark 7 kat oldu

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı kasko fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Merak edilen soruları cevaplayan Bağcı, Sıfır araçlara yönelik tedarik sıkıntısının sona ermesinin ardından kasko fiyatlarının bir miktarda olsa gerilediğini aktardı.

KASKO ÇARPANINDA GERİLEME OLDU

Sıfır araçlara yönelik tedarik sorununun ortadan kalkması, araçların uygun fiyatlı gelmesi, özellikle sahte ilanların engellenmesi ile beraber ikinci elde de ciddi fiyat düşüşleri oldu.  

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TÜKONFED Başkanı Turusan Bağcı, "Araç değerleri düşünce kasko bedelleri de düşüyor. Örneğin aracın değer 1 milyon TL, kasko çarpanı 2 ise bu aracın kaskosu 20 bin TL çıkıyordu. Aracın değeri 800 bin TL’ye düşünce 16 bin TL seviyesine düşmüş oluyor. Kasko çarpanında da gerileme oldu. Önünü göremeyen sigorta şirketleri geçen yıl ve önceki yıllarda kasko çarpanını yükseltmişti." dedi.

16-20 BİN TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Kasım ayında ortalama kasko fiyatlarından bahseden Bağcı, "Şu anda ortalama bir hususi otomobilde, ekstra aksesuar yoksa, kazaya karışmadıysa, 1 milyon TL değerindeki bir arabanın kasko fiyatı 16-20 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ancak önümüzdeki dönemde özellikle 2024’te kasko fiyatlarının artması bekleniyor." ifadelerini kullandı.

FARK 7 KAT OLDU

İyi ve kötü sürücü arasındaki farkın 7 kata kadar çıktığını söyleyen Bağcı, "Şu anda iyi bir sürücü hiç kaza yapmamışsa 8. basamağa gelmişse 3300 TL sigorta primi öderken, kötü bir sürücü yılda 3’ten fazla kazaya karışan bir sürücü 0’ıncı basamağa çıkıyorsa 20 bin TL’ye yakın trafik sigortası ödüyor." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!