banner2

Kar erken yağdı, vatandaş soluğu lastikçide aldı: Son tarih ne zaman? Zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan kaç para ceza ödeyecek

Kıs aylarının gelmesiyle birlikte, yağışlar ve kötü hava koşulları her geçen gün etkisini daha da artırıyor. Bu durum sürücüler için bir zorunluluk olan kış lastiklerini araçlara takması gerektiğini gösteriyor. Sürücüler uygulamanın son tarihini merak etmeye başladı. Kış lastiğini takmadan trafiğe çıkan sürücüye büyük ceza var. Peki kimlerin kış lastiği takması zorunlu? Kış lastiği takmama cezası ne kadar? Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor? İşte detaylar.

Otomobil 21.11.2023, 00:00 21.11.2023, 13:01
Abone ol
Kar erken yağdı, vatandaş soluğu lastikçide aldı: Son tarih ne zaman? Zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan kaç para ceza ödeyecek

Kış aylarının yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte yaklaşan kış aylarında uygulanan zorunlu kış lastiğinin ne zaman takılması gerektiği araç sahipleri tarafından merak ediliyor. Kış lastiğini takmadan trafiğe çıkan sürücüye büyük ceza var. 

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü, Erzurum'da, kar ve buzlanmaya karşı tedbir almak isteyen sürücüler, zorunlu kış lastiği uygulamasının başlayacağı günü beklemeden lastikçilerin yolunu tuttu.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYAN KAÇ PARA ÖDEYECEK?

Kış lastiği cezası yeniden değerleme oranı dikkate alınarak 1 Ocak 2023 itibariyle yeniden güncellenmektedir. Uygulamaya uymayan sürücülere 1.152 TL ceza kesilmektedir.

KIŞ LASTİĞİ KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!