Yandex Metrica

İlk arabam kampanyası 2023 iddiaları heyecan yarattı! Sıfır ve 2.el araba fiyatı için düşüş o tarihte geliyor!

İlk arabam kampanyası 2023 iddiaları heyecan yarattı! Sıfır ve 2.el araba fiyatı için düşüş o tarihte geliyor!

Yükselen araç fiyatları ile mücadele tüm hızı ile devam ederken Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması ile sıfır araçta 6 ay ve 6 bin km satış yasağı alınan karar ile uzatılmıştı.

Otomobil

18.05.2024, 21:20

Konut ve araç fiyatlarını düşürmek için yeni tedbir kararları araştırılırken hükümet daha öncede gündeme gelen ÖTV indirimi ve 2. el araç ithalatı konusunda yeni adım atmak için harekete geçecek. Söz konusu hazırlıklar içerisinde yer alan 2.el araç ithalatı uzun süredir tartışılan bir konu olarak öne çıkarken hükümetin bu adım ile piyasadaki stok sorununu çözmeyi ve fiyatları bu şekilde kırmayı amaçladığı iddia ediliyor. 

ÖTV İNDİRİMİ YENİDEN GÜNDEM DE 

Piyasada sürekli olarak fırsatçılık yapılması, sıfır araçların stoklanması ve piyasaya sürülmemesi nedeni ile araç fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken ikinci el araba ithalatı ve ÖTV indirimi bir kere daha gündeme taşındı.

YURT DIŞINDAN İKİNCİ EL ARABA İTHALATI YAPILABİLİR 

İlk arabasını alanlara sıfır araçta ÖTV indirimi ya da ÖTV'siz araç satışı çalışılan formüller arasında yer alıyor. Araç sahibi olmak istiyorum diyen kişilerin fiyatları eski normale çekmek için gündeme taşıdıkları talep ile Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'dan ikinci el araba ithalatı yapılması bir kere daha gündeme taşındı. 

PİYASADA BOLLUK YAŞANACAK 

Söz konusu düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda aralarında Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'nın yer aldığı belirli Avrupa ülkelerinden ikinci el araba ithalatı yapılmasına izin verilmesi gündemde. Araçların ithal edilmesine izin verilmesi durumunda piyasada bolluk yaşanması ve fiyatların bu şekilde düşürülmesi planlanıyor. Uygulama hayata belirli şartlarla geçirilecek. Hem bu araçlara belirli yaş, yıl, marka ve model sınırlaması getirilecek hem de alan kişilere ilk arabasını alma ve 5 sene satmama şartı gibi şartlar uygulanacak. 

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading