banner2

Dev otomotiv şirket kötü haberi duyurdu: Çip krizi 2 yıl sürecek

Wolfsburg merkezli dev otomotiv şirketi Volkswagen kötü haberi verdi. Şirket çip krizinin sona ermesi konusunda iki yıl sonrasını işaret etti.

Otomobil 09.04.2022, 18:50 09.04.2022, 18:50
Abone ol
Dev otomotiv şirket kötü haberi duyurdu: Çip krizi 2 yıl sürecek

Koronavirüs salgınıyla birlikte patlak veren çip krizine ilişkin Almanya'dan kritik açıklama geldi.

Çip üreticileri, pandemi döneminde akıllı telefon ve elektronik ürünlere yönelik artan talebe karşılık verirken, bu durum otomotiv sektöründe çip tedariki sorununa neden oldu.

VOLKKSWAGEN'DEN AÇIKLAMA

Üretimde aksaklıkları beraberinde getiren küresel çip krizi için milyarlarca dolarlık zarar hesaplaması yapılırken, Volkswagen, krizin ne zaman sona erebileceğine ilişkin beklentisini paylaştı.

2024 YILINA KADAR DEVAM EDECEK

Volkswagen Finans Direktörü Arno Antlitz, Alman basınına yaptığı açıklamada, yarı iletken çip arzının, 2024 yılına kadar talebi tamamen karşılamaya yeterli olmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Antlitz, "Yapısal yetersiz arz, muhtemelen 2024'te kendi kendine çözülecektir." görüşünü paylaştı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI SÜRECİ ETKİLEDİ

Aynı şirket yetkilisi, üretimin gelecek yıl 2019 seviyelerine dönmesiyle darboğazların bu yılın sonuna doğru hafiflemeye başlayacak olmasına rağmen, bunun çip için artan talebi karşılama konusunda yeterli olmayacağını dile getirdi.

Rusya-Ukrayna savaşının da süreci etkilediğini ifade eden Antlitz, Ukrayna'dan gelen kablo donanımı eksikliğinin bazı vardiyaların iptal edilmesine yol açtığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!