banner2

Bunu yapmayan araç sahipleri 1152 TL ödeyecek! Son gün 1 Aralık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılmasını zorunda kılan kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor. Kış lastiği takmayan araç sahipleri para cezası ödeyecek.

Otomobil 24.11.2022, 11:28 24.11.2022, 12:04
Abone ol
Bunu yapmayan araç sahipleri 1152 TL ödeyecek! Son gün 1 Aralık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla şehirlerarası yolcu taşıyan taşıtlara 1 Aralık'ta kış lastiği zorunluluğu geliyor.

YOL GÜVENLİĞİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR  

Kış lastiği uygulaması öncesi oto lastikçilerde uzun kuyruklar oluşurken uzmanlar sadece tır ve otobüslerin değil binek araç sahiplerinin de kış lastiği takmasını öneriyor. 

1 Aralık'ta başlayan uygulama 1 Nisan 2023 tarihinde sona erecek. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

TAKMAYANLAR CEZA ÖDEYECEK 

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

1 Nisan 2022'de sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sürücülerine ise 1152 lira tutarında ceza kesilecek.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!