banner2

Araç stokçularının vurgun yöntemi deşifre oldu!

Geçtiğimiz günlerde Karabük merkezli 50 ilde bayilerden yeni araçları toplayarak, tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri iddiasıyla 51 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. 51 şüpheli ise TCK'nin 237. maddesi uyarınca fiyatları etkileme suçu kapsamında gözaltına alındı.

Otomobil 16.12.2021, 10:12
Abone ol
Araç stokçularının vurgun yöntemi deşifre oldu!

Son dönemde araç fiyatlarında yaşanan fahiş fiyatlarla ilgili yapılan çalışmalarda bayilerin de aralarında olduğu vurgun çarkı ortaya çıkarıldı.

51 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Hürriyet'in aktardığı habere göre, bayilerin, sıfır kilometre araçları galericiler ve gayri resmi Otomobil alım satımı yapan kişilere topluca sattığı, toplanarak stoklanan araçların ise ‘sıfır araç liste’ fiyatının çok üzerinden piyasaya sürüldüğü belirlendi. Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nca otomobil stokçularına yönelik 50 ilde başlatılan soruşturma kapsamında 226 şüpheli talimatla ifadeye çağrılırken, SEGBİS aracılığıyla ifadeleri alınmak üzere 51 şüpheli ise TCK’nin 237. maddesi uyarınca ‘fiyatları etkileme’ suçu kapsamında gözaltına alındı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de çok bilinen galerici ve otomobil bayi yetkililerinin de şüpheliler arasında olduğu kaydedildi.

VURGUN NASIL YAPILDI?

Yapılan incelemelerde, bilinen birçok otomobil bayisi, araç galerisi, otomobil satıcısının içerisinde bulunduğu ‘fiyat vurgunu’ yöntemi de deşifre edildi. Emniyet ve savcılığın stokçulukla ilgili tespitleri şöyle:

Bayiler, gelen sıfır kilometre araçları bayi fiyat listesi üzerinden piyasaya sürmek yerine (vatandaşa Satış), ikinci el satışı da yapan bayilere veya galericilere satıyor.

İkinci el satışı yapan bayiler veya galericiler sıfır kilometre araçları toplayarak tekel oluşturuyor.

Araç stoğu yapan kişiler daha sonra bayi fiyat listesinin çok üzerinden otomobilleri fahiş fiyatla satışa çıkarıyor.

İkinci el otomobil fiyatları bile aynı marka ve model sıfır kilometre otomobillerin bayi fiyat listesinin üzerine çıkartarak satışa sunuluyor.

Araçları fahiş fiyat ile satan ikinci el bayileri ve galericiler, sıfır kilometre araçları piyasaya sürmek yerine kendilerine topluca satan bayilere ise kâr payı olarak elden para veriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!