banner2

Araç alacaklar dikkat! Bu tarihi bekleyin: Matrah sonrası ÖTV indirimi...

ÖTV matrah güncellemelerinin ardından otomobil fiyatlarını düşürecek yeni bir hamle daha geliyor. Otomobil Distrübitörleri Derneği, ÖTV'yi kademeli olarak sıfırlamayı önerdi. İşte, detaylar...

Otomobil 02.12.2022, 17:47 02.12.2022, 17:52
Abone ol
Araç alacaklar dikkat! Bu tarihi bekleyin: Matrah sonrası ÖTV indirimi...

Otomobil fiyatlarında yapılan ÖTV matrah güncellemesinin ardından araç fiyatlarında yüzde 19'a kadar indirim meydana gelmişti. Ancak Ocak ayına kadar araç fiyatlarında döviz kurlarının etkisiyle fiyat artışlarının devam etmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan sektör temsilcileri matrah düzenlemesinin etkisinin kısa süreceği görüşünde. Bu sebeple Otomotiv Distribütörleri Derneği, ÖTV sıfırlama üzerinde şekillenen önemli bir çalışmanın yetkililere paylaşıldığını açıkladı.

ODD'DEN ÖTV'Yİ KADEMELİ OLARAK DÜŞÜRME ÖNERİSİ

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, daha kalıcı bir çözümün gerekliliğini vurgularken, ‘ÖTV sıfırlama” için dikkat planlamanın detaylarını paylaştı. Bozkurt yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu:

Elbette hepimiz yarın sabah uyandığımızda ÖTV’nin hayatımızdan çıkmasını isteriz. Çünkü mobilite bir lüks değil, ihtiyaç. ÖTV’nin hayatımızdan çıkarılması ise bir anda olabilecek bir şey değil. Bizim buradaki önerimiz ise süreci doğru planlama ile yürüterek ÖTV’yi kademeli olarak düşürmek. Kendi içimizde çalıştığımız senaryoda bu 10-15 yıl aralığında gerçekleşebilir. Tabii ki bunu ülke ekonomisinin sürdürülebilirliği de düşünerek çalıştık. Bundan nasıl bir artı değer yaratacağız sorusu da çok önemli.

TOPLAM PAZARINDA 2,25 MİLYON ADETLERE ÇIKACAK

ODD’nin paylaştığı önemli detaylardan birisi de ÖTV’nin kademeli sıfırlanma planının pazara olabilecek yansımalarını içerisine alıyor. Önümüzdeki 10-15 yıllık periyodun çalışıldığı planlamaya göre, ÖTV oranlarındaki kademeli düşüşün hayata geçirilmesiyle toplam pazarında 2.25 milyon adetler çıkması bekleniyor.

İHRACAT GELİRİNİ 50 MİLYAR DOLARA YÜKSELTEBİLİR

Çalışmada, yıllık otomobil satışlarının da 1.5 milyon adedin üzerine çıkabilme potansiyeli de dikkat çekici. Satışların dışında daha fazla marka/model üretiminin mümkün olacağını vurgulayan raporda, bu uygulamanın ihracatı 2 milyon adede, geliri ise 30 milyar dolar seviyelerinden 50 milyar dolar seviyesine getirme potansiyeli de öne çıkıyor. (LOG)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!