banner2

3 dakikada bir araç üretiliyor! Togg'da satış önceliği vatandaşın

Türkiye'nin Yüzyılı projeleri arasında yer alan Togg'da ön siparişler Şubat 2023'te başlayacak. Satış önceliği ise vatandaşın olacak. Ayrıca otomasyon sayesinde Gemlik'te üç dakikada bir araç üretilebiliyor. Üretilen araçlar 600 noktadan tek tek kontrol ediliyor. 

Otomobil 25.11.2022, 07:28 25.11.2022, 12:39
Abone ol

Cumhuriyet'in 99. yılında Gemlik'te seri üretime başlayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın banttan indirdiği yerli otomobil Togg'un üretim sahasından yeni görüntüler orta çıktı. 

Türkiye'nin Yüzyılı projeleri arasında yer alan Togg'un Gemlik fabrikasında 250 robot çalışıyor. Robotlara Togg'da çalışmaya başlanan ilk 250 kişinin ismi verildi.

ÜÇ DAKİKADA BİR ARAÇ ÜRETİLİYOR

Gemlik'teki kampüste gövde, boya ve montaj tesislerinin yanı sıra "Ar- Ge Merkezi", "Tasarım Merkezi", "Prototip Geliştirme ve Test Merkezi", "Strateji ve Yönetim Merkezi"nin yanı sıra "Kullanıcı Deneyim Parkı" birimleri yer alıyor. Otomasyon sayesinde Gemlik'te üç dakikada bir araç üretilebiliyor. Üretilen araçlar 600 noktadan tek tek kontrol ediliyor. 

TOGG, YURTDIŞINDA BORSAYA AÇILACAK

Sabah gazetesine konuşan Togg CEO'su Gürcan Karakaş, şirketi borsaya açmayı düşündüklerini belirtirken "Büyüme için halka arz gerekiyor. Kuvvetle muhtemel halka arza yurt dışında olur diye düşünüyoruz. Çünkü bizim bu aşamada ulaşacağımız pazar payımızın herhalde daha büyük bir borsada değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarih olarak hissedarlarımızla konuştuğumuz bir takvim var ama şu an duyuramayız" şeklinde konuştu.

TOGG'UN FİYATI ŞUBAT'TA  AÇIKLANACAK

Homologasyon sürecinin tamamlanmasının ardından ilk araçların mart sonunda satışa sunulacağına dikkat çeken Gürcan Karakaş, şu ifadeleri kullandı; "Ön siparişler Şubat 2023'te başlayacak. Togg'un önceliği bireysel kullanıcılar olacak. İlk yıl 20 bin adet üretim olacak. Siparişler bireysel kullanıcılar öncelikli olmak üzere alınacak ve 2023 boyunca teslim edilecek. Togg'un fiyatı şubatta açıklanacak. Elektrikli Togg, içten yanmalılar dahil kendi sınıfındaki araçlarla rekabet edecek bir fiyata sahip olacak. Sedan model akıllı cihaz 2025 yılının ilk yarısında piyasada olacak. Togg'un 2030 sonu itibarıyla 1 milyon üretim hedefi bulunuyor. Kamunun satın alacağı toplam araç sayısı yılda 2 binden fazla olmamak koşuluyla 2035 kadar toplam 30 bin adet."

İHRACAT 2024 SONUNDA

18 ay sonra Avrupa'ya giriş yapacaklarını belirten Gürcan Karakaş, "Kendi ülkesinde başarılı olmayan markanın yurtdışında başarılı olma şansı yok. İhracatı aceleye getirmemek lazım. İç pazarda Avrupa ve Çinli elektrikli araçlarla rekabet edeceğiz. Avrupa'da da aynı markalarla rekabet söz konusu. Fikri ve sınai mülkiyet hakları Türkiye'ye ait olan Togg'un yüzde 100 yerli bir proje. Günümüzde yerliliği mülkiyet hakları belirliyor" şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!