banner2

Tamer Karadağlı'dan Türkiye'yi Fransızlara şikayet eden Merve Dizdar'a tepki: Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi?

Cannes Film Festivali'nde Türkiye'yi şikayet eden Merve Dizdar'a Tamer Karadağlı'dan tepki geldi. Tamer Karadağlı, "Kendisi Fransa'nın yıllarca işgal ettiği Cezayir için de aynı şeyleri düşünüyor mu? Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri?" dedi.

Magazin 30.05.2023, 10:50 30.05.2023, 16:56
Abone ol
Tamer Karadağlı'dan Türkiye'yi Fransızlara şikayet eden Merve Dizdar'a tepki: Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi?

'Masumlar Apartmanı' adlı diziyle yıldızı parlayan ünlü oyuncu Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü aldı.

Merve Dizdar, ödülünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada Türkiye'yi karalayan sözlere imza attı. Merve Dizdar, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

''Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim.Ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nuray'ların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmemi gerektiriyor. Bu ödülü; kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

TAMER KARADAĞLI'DAN TEPKİ: CEZAYİRLİ KARDEŞLERİ İÇİN DE GERÇERLİ Mİ?

"Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü alan Merve Dizdar, bu sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti. Birçok isim Merve Dizdar'a tepki gösterdi. Merve Dizdar'a tepki gösterenler arasında ünlü oyuncu Tamer Karadağlı da vardı. Merve Dizdar'ı kutladığını belirten Tamer Karadağlı, ''Merve Dizdar'ı aldığı ödülden dolayı yürekten kutluyorum. Çok büyük bir başarı. Gerçekten hem bir meslektaşı olarak hem de bir Türk vatandaşı olarak inanılmaz gurur duydum. Göğsüm kabardı. Amaaa...konuşması için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kendisi Fransanın yıllarca işgal ettiği Cezayir için de aynı şeyleri düşünüyor mu? Cezayirli kızkardeşleri için de geçerlimi söyledikleri? (Çünkü ödülü Fransa'da alıyor) Ya da çocukları zorla dağa kaçırılmış Diyarbakır Anneleri için geçerli mi söyledikleri? Yurtdışında böyle bir ödül alırken onu bu ödüle taşıyan bu ülkenin okulları, bu ülkenin televizyon kanalları. Hele ki en popüler işi TRT'de yayınlanan dizisi. Şimdi en popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurtdışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor... Ama yiğidi öldür, hakkını yeme... Göstermiş olduğu oyunculuk başarısından dolayı kendisini bir kez daha yürekten kutluyorum..." dedi.

BURAK ÖZÇİVİT NE DEMİŞTİ?

Merve Dizdar'ın Fransa'da yaptığı konuşmanın ardından akıllara Burak Özçivit'in Güney Kore’de kazandığı ödül sonrası söylediği sözleri getirdi. Burak Özçivit, şu ifadeleri kullanmıştı;

"Aslanlar gibi dimdik ayakta duran yüce Türk halkına buradan selamlar iletiyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!