Safiye Soyman ve Faik Öztürk'e hapis şoku! Nitelikli dolandırıcılıktan yargılanıyorlar

Safiye Soyman ve Faik Öztürk'ün 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan yargılanmalarına başlandı. İkilinin 3 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Magazin 20.01.2022, 15:29 20.01.2022, 15:52
Abone ol
Safiye Soyman ve Faik Öztürk'e hapis şoku! Nitelikli dolandırıcılıktan yargılanıyorlar

Sanatçı Safiye Soyman ve iş insanı Faik Öztürk, Bilecik Bozüyük ilçesinde şirket kurarak çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla yargılanıyor. İlk celse görülen davada çift hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin gün adli para cezası isteniyor.

Safiye Soyman ve Faik Öztürk çiftinin 2016 yılında Bilecik'in Bozüyük ilçesinde kurdukları SF Müzik Yapım Gıda Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddia ediliyor.

"PEK ÇOK KİŞİYİ DOLANDIRDIKLARI ANLAŞILDI"

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelilerin tesisin gerçek sahibi Mehmet Faik Öztürk ve Safiye Soyman, diğer şüpheli Berrin Canbolat ismine şirketi kurduklarını savunmuş iseler de iş yeri çalışanı ve tüm tanık beyanlarından, pek çok kişiyi bu şekilde dolandırdıkları anlaşılmakla, şüphelilerin atılı suçlardan yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan sevk maddeleri gereğince cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur."

"TANINMIŞ OLDUKLARI İÇİN GÜVENDİK"

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasında müşteki şöyle beyanda bulundu:

"Faik Öztürk şirketimize gelerek bizden Bozüyük'te bulunan işletmesi için ürün almak istediğini söyledi. Kendisi ile anlaştık. Kendisine 100 bin TL ye yakın unlu mamullerde kullanılan ürün verdik. Karşılığında herhangi bir senet ya da kıymetli evrak almadık. Fatura düzenledik. Fatura düzenlediğimiz için senet yerine geçtiğini düşündük. Kendileri tanınmış kişiler olduğu için itimat ettik. Az miktarda kısmi ödeme yaptılar, ancak başka ödeme yapmadılar" 

"ÖDEME YAPMAMAK İÇİN OYALADI"

Faik Öztürk kendisini bu işletmenin sahibi olarak tanıttı. Görüşmelerini o sıfatla yaptı. Satın almaları Faik Öztürk yaptı. Şirketin adı da Safiye-Faik müzik şirket idi. Kısmi ödemeyi şirketin muhasebecisi havale yoluyla bizim hesabımıza yaptı. Bu ödeme cüzi bir miktardı. Anlaşmamıza göre ödemeyi işletmeyi açtıktan iki ay sonra yapacaklardı ancak taahhütlerini yerine getirmedi. Faik Öztürk bir süre bizi oyaladı, reklam çekimlerinde olduğunu söyledi."

"MADDİ SIKINTILARININ OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Müşteki, "Faik Öztürk'ün payderpey malzeme almaya devam ettiğini ve borcunun 100 bin TL'ye ulaştığını söyleyen müşteki, "Bize maddi sıkıntılarının olduğunu ödeme yapacağını söyledi. Kendisi sanatçı olduğu için icraya verilmesinin sıkıntı oluşturacağını söyledi. Kendisinin iş yerinin kira borcunu da ödemediği için kira sözleşmesinin feshedildiğini duydum. Bundan sonra birkaç kez görüşme yaptık. Daha sonraki aramalarda kendisine ulaşamadım. Şikâyetçiyim" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!