Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den izlenecek mi?

Yılın son güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye'den izlenecek mi? 

Magazin 03.12.2021, 11:58 03.12.2021, 12:17
Abone ol
Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den izlenecek mi?

Ay yeni Ay evresindeyken Dünya ile Güneş arasına girdiğinde tutulma gerçekleşir. Bu yılın son göksel önemli olayı olarak kabul edilen Güneş tutulması için geri sayım başladı. Peki Güneş tutulması ne zaman? Güneş tutulması Türkiye’den gözükecek mi? İşte merak edilenler...

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Güneş tutulması 4 Aralık 2021 Cumartesi gerçekleşecek. Tutulmanın 1 saat 43 dakika sürmesi bekleniyor.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖZÜKECEK Mİ?

Güneş tutulması Güney Amerika, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın güney ucunda gözükecek. Güneş Tutulması, Türkiye'den izlenemeyecek.

güneş tutulması nasıl olur

GÜNEŞ TUTULMASI NEDEN OLUR?

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.

güneş tutulması

Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!