banner2

Fenomen kardeşler Nihal ve Bahar Candan gözaltına alınmıştı: Rekor ceza talep edildi!

Fenomen kardeşler Nihal ve Bahar Candan dün İstanbul'da gözaltına alınmıştı. İki kardeşin, ucuza araç satan bir çeteye hizmettikleri ve mağdur kişilerin gözünü boyadıkları ortaya çıktı. Örgütün lideri Eren Koç için ise istenen ceza şaşırttı. 

Magazin 15.11.2023, 12:38 15.11.2023, 12:52
Abone ol
Fenomen kardeşler Nihal ve Bahar Candan gözaltına alınmıştı: Rekor ceza talep edildi!

Nihal ve Bahar Candan kardeşlerin gözaltına alındığı soruşturmada yeni gelişmeler yaşanıyor. Örgütün, resmi kurum ve kuruluşların icradan satışa çıkardığı araçları ucuza sattıklarını söyleyerek 66 kişiyi dolandırdığına ilişkin davada mütalaa açıklandı.

Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, sanıklar ve müştekiler katıldı. Cumhuriyet savcısı, duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Sanıkların paravan olarak oluşturulan şirketler üzerinden faaliyet gösterdikleri açıklanırken, İstanbul genelinde dolandırıcılık yaparak kazanç sağladıkları ifade edildi.

Sanıkların ilk aşamada müştekilere tanıdıkları vasıtasıyla ulaşarak güven kazandıkları ardından Vergi Dairesi gibi resmi kurum ve kuruluşlardan birim amiri Veysel olarak tanıttıkları kişi vasıtasıyla ihale yoluyla aldıkları araçları piyasa fiyatının altında bir bedelle sattıklarını belirterek müştekileri ikna ettikleri belirtildi.

Mütalaada ayrıca müştekilere Whatsapp üzerinden araç ve fiyat listesi gönderildiği, teklifte bulunulduğu, araç ve teklifi beğenen müştekilerle anlaşma sağlandığı açıklandı. Sanıkların araç bedelinin yüzde 10'u oranında bedeli paravan firmanın hesabına gönderilmesini sağladıkları anlatılırken sanıkların daha sonra farklı bahanelerle vadettikleri araçları teslim etmedikleri ve aldıkları paralarla kayıplara karıştıkları söylendi. 

Örgütün lideri Eren Koç'un Vergi Dairesi, Gümrük İdaresi, Gelir İdaresi müdürü, şefi, yöneticisi Veysel ya da Aydın Bey olarak tanıtıldığı da mütalaada yer aldı.

BİN 323 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Mütalaada örgüt lideri Eren Koç'un, 'suç örgütü kurmak ve yönetmek' ve 66 kez 'nitelikli dolandırıcılık' suçlarından da 400 yıldan bin 328 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sanık Onur Apaydın'ın ise 'suç örgütüne üye olmak' suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenirken dolandırıcılık suçundan delil bulunmadığından beraatına karar verilmesi istendi.

Ayrıca, mütalaada diğer sanıkların da değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları istendi. Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!