banner2

Ahmet Özhan Cerrahi Tarikatı'na nasıl katıldı? Merak edilen hikayesi ortaya çıktı

Mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer'in vefatı sonrasında Ahmet Özhan, Cerrahi Tarikatı'nın yeni postnişini oldu. 17 yaşından beri tarikatın mensubu olan Özhan'ın, Cerrahi Tarikatı'na nasıl katıldığı ortaya çıktı.

Magazin 26.09.2022, 19:07 26.09.2022, 19:25
Abone ol
Ahmet Özhan Cerrahi Tarikatı'na nasıl katıldı? Merak edilen hikayesi ortaya çıktı

Mutasavvıf, avukat ve musikişinas Ömer Tuğrul İnançer, 4 Eylül 2022 tarihinde vefat etti. İnançer'in vefatının ardından Cerrahi Tarikatı'nın yeni şeyhi Ahmet Özhan oldu. Özhan'ın tarikata nasıl girdiği merak konusuydu. 

"RENKLİ YAŞAMINI ELİNİN TERSİYLE İTTİ"

Arif Hür, Cerrahi Tarikatı'nın yeni postnişini Ahmet Özhan'ın Cerrahi Tarikatı'na nasıl katıldığını anlattı. Hür, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Dini yaşantısını çok fazla göz önünde yaşamayan ve her daim sanatıyla ön planda olmaya özen gösteren sanatçı Ahmet Özhan'ın Cerrahi Tarikatı'nın yeni postnişini olması büyük yankı uyandırdı. Halbuki Ahmet Özhan tasavvufla ilgilenmeye daha dün başlamadı ki... Çocukken babasının kucağında ilahi mırıldanan bir insandan bahsediyoruz.

Niye bu kadar şaşırılıyor? Ahmet Özhan sanat kariyerinde zirveyi gördüğü 1970'li yıllarda; şan, şöhret, para ve renkli yaşamı elinin tersiyle itmiş ve kendi inandığı yolda yürümeye başlamış ve istikametinde sabit-kadem olmuştur.

"MİSTİK ATMOSFERDEN ETKİLENDİ"

Ahmet Özhan, ilk olarak 1974 yılında merhum Ömer Tuğrul İnançer'in daveti üzerine Karagümrük'teki Nüreddin Cerrahi Tekkesi'ni ziyaret etmiştir. Tekkede ilk kez bir ramazan akşamı teravih namazı kılan Özhan, o mistik atmosferden ve orada bulunan insanların halet-i ruhiyesinden çok etkileniyor. Bir nevi o mekanla frekansı tutuyor.

Hem ne demişler; 'Yeryüzünde insanın arayışı, ait olduğu yeri bulana kadardır...' İşte bu noktada Ahmet Özhan da aradığı yeri tam olarak 1974 yılında bir ramazan akşamı Nüreddin Cerrahi Tekkesi'nde buluyor. Uzun yıllardır da dinin estetik boyutunu ortaya koyabilmek için yoğun çaba harcıyor. Ahmet Özhan'ın gökten zembille inip postnişin olmadığı gayet açık...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!