banner2

Yılmaz Güney'i 25'e katlayan Türk yönetmen, solcuların yeni hedefi oldu!

PKK-FETÖ propagandasına sınırsız özgürlük isteyen 'sol' basın, 'Kanun Hükmü' adlı belgeselin Altın Portakal Film Festivali'ni mahvetmesiyle çılgına döndü. Devleti sansürcülükle suçlayanlar yine Amerikan aparatı terör örgütlerinin sözcülüğüne soyundu. Bunu yaparken Nuri Bilge Ceylan'a bile saldırmaktan geri durmadılar.

Kültür / Sanat 30.09.2023, 14:21
Abone ol
Yılmaz Güney'i 25'e katlayan Türk yönetmen, solcuların yeni hedefi oldu!

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerini mağdur gibi gösteren 'Kanun Hükmü' adlı belgesel film nedeniyle iptal edildi. Festivalin belgesel kategorisinde yarışan yapımlardan biri olduğu ortaya çıkınca tepkilerin odağına oturan film, belgeseldeki bir kişiye ilişkin yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle programdan çıkarıldı. 

Jüri üyesi sinemacılar ise devlet kurumlarından atılan FETÖ'cüleri aklama girişimi olan Kanun Hükmü'nün arkasında durdu. Ermeni diasporasının baskıları sonucu Atatürk dizisinin Disney'de yasaklanmasına tepki göstermeyenler, konu FETÖ'yü aklama girişimi olunca Türkiye Cumhuriyeti Devletini 'sansürcülükle' suçlayıverdi. 

PKK VE FETÖ'YE HER ŞEY SERBEST Mİ?

Jüri üyeleri festival programından çekildiklerini açıkladı. Kriz devam edince Altın Portakal 2023 tümden iptal edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, FETÖ propagandasına alet olmamak için festivale destek vermeyi sonlandırdığını bildirirken, Altın Portakal'ın iptal edildiği duyurusunu ise CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptı. 

PKK ve FETÖ gibi Amerikan destekli terör örgütlerinin serbestçe propaganda yapmaları gerektiğini savunan 'sol' basın ise Kanun Hükmü filminin programdan çıkarılmasını da, oluşan kaos sonrası festivalin iptalini de devletin sansür çabasına bağladı. ABD destekli örgütlerin savunucusu sözde 'sosyalist' yayın organları, CHP'li Muhittin Böcek'e bile hükümetin baskı yaptığını savundu. 

FETÖ belgeselinin Altın Portakal'da gösterilmesine benzer bir girişim 2015 yılında yaşanmış, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) terör örgütü PKK'nın propaganda filmi olan 'Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR' adlı yapımı Uluslararası Film Festivali programına almıştı. Oluşan yoğun tepkiler üzerine İKSV yönetimi, terör propagandası suçunu işlememek için filmi programdan çıkarmıştı. O dönem bu uygulama, Amerikan devletince desteklenen 'fondaş basın' tarafından 'sansür' olarak nitelenmişti.

NURİ BİLGE CEYLAN'A BİLE SALDIRI VAR

Antalya'da FETÖ filminin festivalden çıkarılması karşısında adeta çılgına dönen haber sitelerinden biri, konuyla alakası bulunmayan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a yüklendi. Ceylan'ı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret ettiği için eleştiren 'Haber Sol' adlı yayın organı, Ceylan'a "Güzel ve yalnız ülkenizdeki sansürleri de konuştunuz mu?" diye seslendi. 

"Bu ödülü güzel ve yalnız ülkeme armağan ediyorum" diyen Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'ndeki meşhur konuşmasına atıf yapan 'sol' görünümlü site, Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne adlı filmi için 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 milyon lira destek aldığını hatırlatıp devletin yönetmen Emin Alper'e verdiği parayı geri istemesini eleştirdi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Sinema Genel Müdürlüğü, filmin senaryosunu devletten para aldıktan sonra değiştiren ve LGBT propagandası yapan Emin Alper'e tepki göstermiş, Bakanlık verilen desteğin faiziyle birlikte geri ödenmesini istemişti.

Devleti 'sansürcülükle' suçlayıp Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptalinden dolayı neredeyse Nuri Bilge Ceylan'ı suçlama noktasına gelen 'sol' haberciler, Emin Alper'in devlete beyan etitği senaryoyu niçin değiştirdiği sorusuyla ilgilenmedi. 

YILMAZ GÜNEY'İ 25'E KATLADI

'Sol'un hedef aldığı Nuri Bilge Ceylan, çektiği filmlerle yurtdışındaki festivallerde bugüne dek onlarca ödülün sahibi oldu.

Hikaye anlatımındaki derinlik ve filmlerindeki görsel zenginliğiyle Türk sinemasını dünyanın dört bir yanına duyuran Ceylan, meslekî kariyerinde Fransızlardan sadece iki kere ödül almış Yılmaz Güney'i yurtdışı ödülleri bakımından şimdiden 25'e katladı. Nuri Bilge Ceylan'ın yurtdışındaki festivallerde kazandığı ödüllerin sayısı 50'yi buluyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!