banner2

Yayıncılığın kalbi İstanbul'da atacak! 'İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası' başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen 'İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası', 7-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyanın önde gelen yayıncıları ve uluslararası yayıncılık kuruluşları etkinlikte bir araya gelecek. Onur konuğu ise Macaristan olacak.

Kültür / Sanat 05.03.2022, 16:40 05.03.2022, 17:16
Abone ol
Yayıncılığın kalbi İstanbul'da atacak! 'İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası' başlıyor

En önemli kültür merkezlerinden biri olan İstanbul, yeni etkinliklere ev sahibi olmaya devam ediyor. "İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası", dünyanın önde gelen yayıncılarının ve uluslararası yayıncılık kuruluşlarının katılımıyla 7-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde düzenlenecek olan etkinlikte Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Basın Yayın Birliği, İstanbul Ticaret Odası ile Türkiye Yayıncılar Birliği başta olmak üzere ulusal ve uluslararası paydaş kurumlar yer alacak. İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası için dün İstanbul Atlas Sineması'nda basın toplantısı gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye'nin yayıncılık sektöründe öncü ülkelerden biri durumunda olduğunu belirtti.

SEKTÖRE DESTEK İÇİN YENİ MALİ PROGRAMLAR

Bakanlık, kamu kurumları ve yayıncılık sektörünün bileşenleri arasındaki güçlü işbirliğine dikkat çeken Demircan, bu sayede çok sayıda faaliyet ve proje gerçekleştirildiğini söyledi. Mali destek programlarının hayata geçirildiğini de açıklayan Demircan, "Yenilerinin sektörümüze destek olmak üzere başlatılması için de yoğun çaba harcanmaktadır." dedi. Ayrıca 2021 yılında üretilen eser sayısının 87 bin 230 olduğunu aktardı.

ÇOKLU TİCARİ GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Demircan, İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası'nda sektördeki uluslararası gelişmelerin değerlendirileceği, ikili ve çoklu ticari görüşmelerin gerçekleştirileceği, edebi çeviri faaliyetlerinin yürütüleceği, yayıncılık sektörünün gelişimine yönelik fikir ve projelerin yarışacağı etkinliklerin düzenleneceğini anlattı.

ULUSLARARASI YAYIN DÜNYASI BİR ARAYA GELECEK

Etkinliğe 72 ülkeden 332 uluslararası olmak üzere 555 yayıncı katılacak. Yayıncılık buluşmasının onur konusu ise Macaristan olarak belirlendi. Yayıncılık haftasının açılış programı 8 Mart'ta Grand Cevahir Otel'de yapılacak. Etkinlik kapsamında Lazzoni Otel'de 7-11 Mart'ta Uluslararası Edebi Çeviri Atölyeleri, 7-8 Mart'ta Yayıncılık Fikir Maratonu etkinlikleri düzenlenecek.

8-10 Mart tarihleri arasında 7. Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları gerçekleştirilecek. Grand Cevahir Otel'de düzenlenecek etkinliğin gala gecesi ve ödül töreni 9 Mart'ta Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu'nda yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!