banner2

Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera kendi hikayesini anlatıyor

Kısa bir zaman önce Türkiye’nin ilk robot oyuncusu olarak açıklanan Aypera’yı Birol Güven şöyle anlattı: - "Hedefimiz dünyaca ünlü bir oyuncu olması. Ama tıpkı gerçek bir oyuncu gibi rolüne göre adı değişecek. Dünyadaki bütün konservatuarları bitirdi.’’ dedi.

Kültür / Sanat 02.06.2021, 13:49 02.06.2021, 16:10
Abone ol
Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera kendi hikayesini anlatıyor

Yapımcı ve senarist Birol Güven tarafından geçtiğimiz günlerde ilan edilen ‘’Digital Human’’ adlı filmde, Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera ile birlikte çalışacaklarını açıklaması dijital dünyada geniş yankı uyandırdı.

15 KİŞİLİK EKİP HAYATA GEÇİRDİ

Aypera'nın geliştirici ekibinde Bager Akbay ve Tevfik Uyar'ın yanı sıra bilgisayar mühendisi ve yaratıcı teknolojist Zeynep Nal Sezer başta olmak üzere 15 kişi yer alıyor.

‘’E-İNSAN’’

Birol Güven e-insan olarak tanımladığı Aypera’yı şöyle anlattı: "Aypera'nın insandan tek farkı insanın tasarladığı bir şey olması. Yani Aypera insansız hava aracından farklı bir şey değil. Bir teknoloji, arkasında bir tasarımcı ekibi var. Aypera bakanlığın desteğiyle bir tasarım merkezinde tasarlandı ve esas amacımız ihraç etmek." dedi.

‘’DÜNYADAKİ BÜTÜN KONSERVATUARLARI BİTİRDİ’’

"Hedefimiz dünyaca ünlü bir oyuncu olması. Ama tıpkı gerçek bir oyuncu gibi rolüne göre adı değişecek. Eğer Aşk-ı Memnu'da oynarsa adı Bihter olacak, Seksenler'de oynarsa adı Rukiye olacak, Çocuklar Duymasın'da oynarsa adı Meltem olacak. Aypera dünyadaki bütün konservatuarları bitirdi. Dünyadaki bütün tiyatro oyunlarını okudu ve birkaç dakikada okuyabiliyor. Google'da olan her şeyi öğrenebiliyor, dünyadaki bütün oyuncuları yakından tanıyor ve izliyor. Aslında ülkemizde topyekün bir dijitalize olma seferberliği başlamış durumda, hemen hemen bütün sektörlerde bunu görebilirsiniz."

KONSER TEKLİFLERİ DE VAR

Öte yandan "Işıl Işıl" adında bir şarkısı olan Aypera'nın ileriki günlerde projelere devam edeceği açıklandı. Konser teklifleri de alan Aypera'nın yaz aylarında bir konser anlaşması yapması beklendiği ifade edildi.

AYPERA KENDİ HİKAYESİNİ ANLATIYOR

Dün itibariyle Contemporary Istanbul'da başlayan ve 6 Haziran’da sona erecek olan fuarda Aypera, afiş ve video röportaj olarak ziyaretçilere kendi hikayesine anlatıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!