Türkiye gezi rotaları! Türkiye'nin en güzel seyahat yerleri

Yaz tatilinde gezmek, dolaşmak ve yeni yerler keşfetmek için Türkiye gezi rotaları araştırılıyor. Şehirlerarası yolculuk yapanlar, daha çok uçağı tercih etseler de gezginler ve uzun yolculuk sevdalıları arabayla dolaşarak gitmeyi tercih ediyor. Peki Türkiye gezi rotaları! Türkiye'nin en güzel seyahat yerleri

Kültür / Sanat 23.05.2022, 14:54 23.05.2022, 15:13
Abone ol
Türkiye gezi rotaları! Türkiye'nin en güzel seyahat yerleri

Türkiye gezi rotları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ülkemizin her bir köşesinde farklı güzellikler bulunurken özel arabalarıyla istediği yere gitme şansı bulunanlar Türkiye'nin en güzel seyahat yerlerini araştırıyor. Yaz tatilini değerlendirip doğru bir rotayla hem eğlenceli hem de unutulmaz anılar biriktirmek isteyenler için gezi rotası hazırladık. Peki Türkiye gezi rotaları! Türkiye'nin en güzel seyahat yerleri

TÜRKİYE GEZİ ROTALARI NE?

Türkiye'de gezilebilecek güzel noktalardan biri Çanakkale-Karaburun.

Karaburun'da hem deniz hem doğa manzarası iç içe geçmiş görsel bir şölen oluşturuyor. Yaklaşık 500 kilomekrelik bir yolculuk yapılabilir. Çanakkale-Ezine yolu üzerindeki Truva'dan başlayıp, pek çok ören yeri dolaşılabilir. Altınoluk, Kaz Dağları, Ören, Akçay, Cunda, Dikili ve Eski Foça rotası üzerinde kesinlikle görülmesi gereken yerler var. Bu tur için size en az 3 gün gerekmektedir.

Bir diğer rota ise Marmaris-Datça-Bodrum çizgisi...

Bu tur yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda olan ve manzaralarıyla görenleri büyüleyen turda keskin virajlar bulunuyor. "Her güzeğilliğin bir bedeli olur" diye düşünülürse bu durum gezi için çok önemli bir sorun olmaktan çıkabilir. Bu turda özellikle Sakar Geçidi ve Gökova Körfezi kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında bulunuyor. Datça'da bir gün konuklayıp bilinmeyen koylar keşfedilmeli. Bodrum'a feribotla geçip Bodrum'da da koyların sessizliği içinde kafanızı dinleyebilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Bir başka rota Antalya- Göcek

Bu yolculuk yaklaşık olarak 350 kilometreden oluşuyor. Dünyaca ünlü yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu'nu takip eden bu çizgi, göz kamaştırıcı manzaralarıyla sizi büyüleyecek. Kemer, Olimpos, Kaş, Kalkan ve Fethiye gibi tatil yerlerine uğrayıp dinlenebilirsiniz. Çıralı Sahili, Kaputaş Plajı ve Ölüdeniz Tabiat Parkı bu yolculukta kesinlikle görmeniz gereken yerlerden sadece bazıları... 

Bartın-Kastamonu-Sinop-Samsun rotası karşınızda

Batı Karadeniz'in eşsiz manzarasıile büyüleneceğiniz yeni rota yaklaşık 400 kilometre civarındadır. Bartın-Amasra üzerinde Bakacak Tepe uğranılması gereken noktalardan bir tanesidir. Amasra'da Çakraz sahili, Gideros koyu; Kastamonu'da bulunan Cide sahil kasabası, Küre Dağları Milli Parkı ile Karadeniz'in anlatılamayacak güzelliklerin bazılarıdır. Sinop'a geldiğiniz de Gerze ilçesi ve Erfelek Şelalesi ilgi çekici durakların içinde bulunuyor. Bu rotada son olarak Hamsilos koyu görülmesi gerekenler arasında yer alıyor.


Bitlis-Van rotası

Bilis ve Van şehirleri arasındaki Van Gölü etrafındaki gezi yaklaşık 400 kilometreden oluşuyor. Bu gezide Van Gölü'nün eşsiz güzellikleri ve çevredeki antik çağdan kalan mekanlar görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Bu gezide çıkıntılı koylara da rastlayacaksınız. Bu rotada Van Gölü, Muradiye Şelalesi, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan yer alıyor.

Trabzon-Artvin gezisi

Bu plan toplam 300 kilometrelik yoldan oluşuyor. Karadeniz’in büyüleyici sahilleri, yaylaları ve Kaçkar Dağları’ndan oluşan bu gezide Trabzon'un sahil şeridi ile Doğu Karadeniz sahilleri ve Karadeniz'in meşhur yaylalarını göreceksiniz. Özellikle Rize Ardeşen'den Fırtına Vadisi üzerinden Çamlıhemşin‘e uzanan yolda, size çam ormanları eşlik edecek.

Afyonkarahisar-Ankara rotası

Bu rota Ankara'dan başlıyor ve Eskişehir, Kütahya ile devam edip Afyonkarahisar'da son buluyor. Bu rotada Yazılıkaya, Gordion, Aldavaz Vadisi görülmesi gereken noktalardan sadece birkaçıdır. Bu rotada Anıtkabir, Frigya Vadisi, Porsuk Çayı, volkanik kaya oyuntuları, dağlar ve bozkır manzaralı yollar gezinize keyif katacak konumlar arasında bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!