banner2

Türkiye'den tarihi eser çalan Yahudi milyarder: Manhattan'da Michael Steinhardt gibi çok hırsız var

Wall Street'te paradan para kazanarak milyar dolarlık servet edinen Yahudi Michael Steinhardt, Türkiye ve çevresindeki ülkelerden çalınmış eserleri 'koleksiyoner' sıfatıyla toplayan hırsızlardan sadece biri.

Kültür / Sanat 22.01.2022, 11:51 22.01.2022, 12:06
Abone ol
Türkiye'den tarihi eser çalan Yahudi milyarder: Manhattan'da Michael Steinhardt gibi çok hırsız var

Türkiye'nin tarihi eserlerini çalan Yahudi milyarder Michael Steinhardt'ın geçmişi oldukça karanlık. Wall Street'in borsa spekülatörü, bir zamanların 'hedge fon' kralı Steinhardt, paradan para kazanarak elde ettiği servetin bir kısmını, medeniyetin beşiği Anadolu ve çevresinden çalınan tarihi eserleri satın almak için harcadı. 

Çeşitli Yahudi örgütlerine milyonlarca dolar bağış yaparak 'hayırsever' nâmı kazanan Steinhardt, bu sıfatını yasadışı işlerini perdelemek için kullandı. 81 yaşındaki kurt bankacı, zamanla gazetelerde 'sanatsever' ve 'koleksiyoner' kimliğiyle öne çıkarıldı. 

STEINHARDT GİBİ PARA BABASI ÇOK HIRSIZ VAR

Filistin'deki İsrail yayılmacılığının en büyük destekçilerinden 'Birthright Israel' adlı vakfın kurucusu Steinhardt, Türkiye ve çevresindeki define avcılarının kaçak kazılarla elde ederek yurtdışına çıkardığı eserleri 'el altından' satın alan isimlerden sadece biri. 

New York'taki Manhattan Savcılığınca yürütülen 4 yıllık bir soruşturma sonucunda geçtiğimiz aralık ayında Steinhardt'ın ofisi ve malikhanesine baskınlar gerçekleştirildi. Steinhardt'a yönelik soruşturma onun 2017 yılında tek seferde 1000'den fazla tarihi eseri satın alması üzerine başlatılmıştı. Polis, Yahudi milyarderin mülklerinde 180'den fazla çalıntı tarihi eser buldu. 

Bunların Bulgaristan, Mısır, Yunanistan, Irak, İsrail, İtalya, Ürdün, Lübnan, Libya, Suriye ve Türkiye'den ABD'ye getirildiği tespit edildi. Bu eserlerden 14 tanesinin Türkiye'den çalınmış olduğu anlaşılınca bu eserler Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'na teslim edildi. 

Eserlerden biri özellikle dikkat çekici: Milattan önce 400'lere tarihlenen geyik tipi riton, 1993 yılında Milas bölgesinde kaçak kazılar sonucu çalınmıştı. 

İSTİKRARSIZLIK VE İÇ SAVAŞTAN EN ÇOK ONLAR YARARLANIYOR

Ortadoğu ülkelerindeki istikrarsızlık ve iç savaşlardan en çok Steinhardt gibi sanat eseri hırsızları yararlanıyor. Suriye ve Irak başta olmak üzere pek çok ülkede tarihi eserler, terör örgütlerince yağmalanarak ABD'deki dolar milyarderlerinin koleksiyonlarına dahil ediliyor. 1,2 milyar dolar servete sahip olduğu belirtilen ve 2019 yılında yanındaki 7 kadın çalışanına cinsel tacizde bulunmasından ötürü yargılanan Steinhardt'ın daha ne kadar çalıntı eseri depolarında tuttuğu merak konusu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!