banner2

Türkçe’nin ilk defa nerede konuşulduğu belli oldu! Meğer düşünülenden çok daha eski tarihlerde bile konuşuluyormuş

Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma, Türkçenin de içinde bulunduğu bir dil ailesinin bilinenden daha önceki zamanlarda da konuşulduğunu ortaya koydu. Söz konusu araştırma Türkçenin binlerce yıl önce eski Çin'de konuşulduğunu kaydetti.

Kültür / Sanat 11.11.2021, 15:08 11.11.2021, 15:47
Abone ol
Türkçe’nin ilk defa nerede konuşulduğu belli oldu! Meğer düşünülenden çok daha eski tarihlerde bile konuşuluyormuş

Nature dergisinin yayınladığı araştırmaya göre Türkçe dili 9 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk kez eski Çin'de konuşulduğu tahmin edilen Türkçe'nin çiftçiler tarafından konuşulduğu açıklandı. 

Dünyada en çok konuşulan diller arasında ilk 20 dil arasında yer alan Türkçenin binlerce yıllık geçmişe sahip olduğu ortaya koyuldu. Orhun Yazıtları baz alındığında 1300 yıllık tarihe sahip olan Türkçe, aslında 9 bin yıl önce eski Çin'de çiftçiler tarafından konuşuluyormuş.

Modern Japonca, Korece, Türkçe, ve Moğolca'nın aralarından bulunduğu dil ailesinin kökenleri üzerine yapılan araştırma sonucu, söz konusu dil grubunun yaklaşık 9 bin yıl önce Çin'de Liao Nehri vadisindeki Neolitik dari çiftçileri tarafından kullanıldığını ortaya koydu. 

TÜRKÇE'Yİ ÇİFTÇİLER DÜNYANIN HER YERİNE YAYDI

Araştırma, 8 bin kilometreden fazla alanda kullanılan, Trans-Avrasya dillerine sahip kişilerin genetik atalarının belgelendiğini açıkladı. Bu dil ailesini kullanan çiftçilerin kuzeydoğu Asya'da ilerledikleri, alt dillerini binlerce yıl, Avrasya bölgesine taşıdıkları belirtildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!