"Tay" 23 Eylül'de vizyona giriyor: Çocuklara peygamber sevgisi aşılayacak

Yerli animasyon filmi "Tay" 23 Eylül'de vizyona girecek. Hz. Muhammed'in Hicret yolculuğunu anlatan Tay, çocuklara peygamber sevgisi aşılanmasını ve fedakârlık, umut, sevgi gibi kavramların pekiştirilmesini amaçlıyor.

Kültür / Sanat 17.09.2022, 16:36 17.09.2022, 18:08
Abone ol

Hz. Muhammed'in Hicret yolculuğu çocuklara yönelik bir animasyon film ile anlatılacak. TRT ortak yapımı film Tay'da, annesini arayan safkan bir tay olan Riyah'ın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile Medine'ye doğru çıktığı yolculuğun hikayesi anlatılıyor. Çöl yolculuğu, hicret boyunca Hz. Muhammed ile Hz. Ebu Bekir'i takip eden Jabal'ın anılarını hatırlamasıyla farklı bir hikayeye dönüşüyor. 3D animasyon türündeki filmle çocuklarda fedakarlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesi, peygamber sevgisinin aşılanması hedefleniyor.

'ASIL AMAÇ HZ. MUHAMMED'İ ÇOCUKLARA ANLATABİLMEK'


Filmin yönetmenliğini üstlenen Nurullah Yenihan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin asıl amacının Hz. Muhammed'i çocuklara anlatabilmek olduğunu söyledi.

"Sektöre 2005 yılında girdik. İlk yıldan itibaren bizden devamlı olarak şu 3 içerik talep ediliyordu; birincisi İstanbul'un Fethi, ikincisi Peygamber Efendimiz ve üçüncü olarak da Çanakkale Savaşı." 

Filmin hikayesinin tamamlanmasının yaklaşık bir yıl sürdüğünü söyleyen Yenihan, bazı şeyleri çocuklara anlatmanın kolay olmadığını söyledi ve "Uhud Savaşı'nı doğrudan savaş görüntüleriyle değil de başka duygularla anlatmayı hedefledik." dedi.

Yönetmen Nurullah Yenihan

'MÜSLÜMANLAR HİCRET'İ ANLATMAK İÇİN ÇOK GEÇ KALDI'

"Türkiye ve Müslüman dünyası için geç kalınmış bir konu. Müslümanlar Hicret'i anlatmak için çok geç kaldı. İnşallah bu bir ilk olarak başlayacak." 

'ASYA VE AVRUPA'DAN ÇOK TALEP GÖRDÜK'

Animasyon ve sinema alanında her yıl düzenlenen 5 büyük fuar olduğunu söyleyen Yenihan, "Biz de yıllardır katılıyoruz. Burada 'Tay'ın çok ilgi gördüğünü söylemeliyim. Asya, Avrupa pazarından beklemediğimiz bir talep gördük. Çin'de, Suudi Arabistan'da ve İtalya'da sinemada oynatmak istiyorlar. 'Tay' yaklaşık 20 ülkede vizyona girecek." dedi.

'FİLMİ İZLEDİKTEN SONRA PEYGAMBER EFENDİMİZİ ARAŞTIRMAYA BAŞLAYACAKLAR'

Yönetmen Yenihan, Tay'ın üzerinden anne sevgisi ve yaşlılarla iletişimi de ele aldıklarını söyledi.

"Hicret'in çileli yolculuğunu çok güzel anlattığımızı düşünüyoruz. Çocuklara bilgi kırıntısı veriyoruz aslında. Oradan edinecekleri hissiyatla dönemi ve tarihi merak edeceklerini düşünüyoruz. Çocuklara Peygamber Efendimizin nasıl birisi olduğunu ve Müslümanlar için çektiği çileyi anlattık. Filmi izledikten sonra Peygamber Efendimizin hayatını daha fazla araştırmaya başlayacaklar. Bizim de asıl maksadımız bu açıkçası."

İSLAMİ İÇERİKLİ ÇİZGİ FİLMLERE YOĞUN TALEP VAR

Çizgi filmlerin dünyayı değiştireceğine inandıklarını vurgulayan Yenihan, "Çocuklara düzgün bir dille anlattığınız çizgi film, gelecekte dünyayı değiştirecektir. Çünkü çocuklarımız büyürken sağlıklı bir ruh hali ve bilgiyle büyümeli."  dedi. Yenihan, toplum tarafından da böyle bir talebin olduğunu fark ettiklerini, filmin fragmanlarını yayınladıktan sonra özellikle sosyal medyada çok fazla ilgiliyle karşılaştıklarını söyledi ve çizgi film alanında çok fazla İslami içeriklerin üretilmediğine dikkati çekti.

Senaristliğini Betül Yağsağan Birgören yaptığı Tay'ın yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstlendi. TRT Çocuk'un uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan filmin müziklerine ise Burak Çambel imza attı.

Yönetmen Yenihan, bir sonraki filmi Kudüs yolculuğu üzerine yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!