banner2

Sümela Manastırı 5 yıl sonra ziyarete açıldı

Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı, 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden açıldı.

Kültür / Sanat 02.07.2021, 11:49 02.07.2021, 12:34
Abone ol
Sümela Manastırı 5 yıl sonra ziyarete açıldı

Türkiye'nin önemli turistik, tarihi ve inanç turizmi merkezlerinden Sümela Manastırı'nda 5 yıldır restorasyon çalışmaları sürüyordu. Çalışmaların tamamlanmasının ardından dün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılımıyla açılış töreni düzenlendi.

MANASTIR ZİYARETE AÇILDI

Maçka ilçesinde yer alan ve Altındere Vadisi'nden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulması ile inşa edilen Sümela Manastırı, Eylül 2015 tarihinde kaya düşme riski bulunduğu için restorasyona alınmıştı.  

5 yıl süren restorasyonun ardından manastırın yeniden ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

KAYA TEMİZLİĞİ YAPILDI

Bakan Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada manastırda restorasyon çalışmalarının Şubat 2016'da başladığını ve bu projeye öncelik verdiklerini kaydetti. Kayalık alanlardan gelen akıntı olduğuna dikkat çeken Ersoy, dağcı ekip, mühendisler ve özel uzman kişilerle çalışıldığını belirtti. 

Bakan Ersoy, 20 bin metrekarelik alanda çok ciddi kaya temizliği yapıldığını, bazı kayaların sabitlendiğini, bazılarının ise alındığını belirterek zorlu bir çalışmanın ardından tamamen tamamlandığını aktardı.

TURİZMDE İYİ BİR SEZON ÖNGÖRÜLÜYOR

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, bir gazetecinin 'Turizmde nasıl bir sezon öngörüyorsunuz' şeklindeki sorusuna "Ben başından beri geçen sene ile kıyaslanmayacak kadar iyi bir sezon olacağını söylüyorum. Sadece bizim ülkemizde, bizim ülkemizin virüsle mücadelesine endeksli bir konu değil. Bize yolcu tedariki sağlayan ülkelerin de virüsle ne derece mücadele ettikleri, aşılanmaların da nasıl ilerleyeceği ile ilgili bir konu." şeklinde yanıt verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!