banner2

Son dakika: Sezai Karakoç'un cenaze tarihi belli oldu

Son dakika haberi... 88 yaşında hayatını kaybeden ünlü Türk şairi yazar ve düşünür, büyük üstat Sezai Karakoç'un cenaze namazı yarın ikindi namazını müteakiben Fatih'te Şehzadebaşı Camii'nde kılınacak.

Kültür / Sanat 16.11.2021, 17:31 16.11.2021, 19:23
Abone ol
Son dakika: Sezai Karakoç'un cenaze tarihi belli oldu

'Diriliş Şairi' olarak bilinen Türk şair, yazar ve düşünür Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Karakoç'un cenaze namazı, ​yarın ikindi namazını müteakiben Fatih'te Şehzadebaşı Camii'nde kılınacak.

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

22 Ocak 1933 yılında dünyaya gelen Sezai Karakoç, Türk şair, yazar ve düşünürdür. Aslen Diyarbakır'lı olan şair, ilkokulu Ergani'de, ortaokulu Maraş'ta bitirdi. Lise öğrenimini ise Gaziantep'te gördü. 1950'li yıllarda Necip Fazıl ile tanışan Karakoç, birçok derginin sanat edebiyat sayfasını yönetti. 26 Mart 1990'da Diriliş Partisi'ni kuran Karakoç, 7 yıl partinin genel başkanlık görevini yürüttü. Ancak parti 1997 yılında 2 genel seçime girmediği için kapatıldı.

Şaire geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verilmişti. Fahri Türk Edebiyatı Doktoru unvanı Karakoç'a İbrahim Kalın'ın katıldığı törende takdim edilmişti.

"GERİDE BÜYÜK BİR MİRAS BIRAKTI"

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sezai Karakoç'un vefatının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Kalın, "Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu.  Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin. " ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!