Son dakika: RTÜK'ten tarihi kararı! Netflix ve Spotify akıbeti belli oldu

Son dakika haberleri... RTÜK, çizgi filmler kategorisinde “+18” uyarısıyla yayınlanan "Jurassic World Kretase Kampı" isimli yapımdaki cinsel içeriklere, LGBT sahnelerine ve müzik platformu Spotify içerisinde yer alan milli manevi değerlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ terör örgünün propagandasını yapan ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerin inceleyerek yayıncılık ilkelerine aykırı buldu.

Kültür / Sanat 17.08.2022, 17:44 17.08.2022, 17:44
Abone ol
Son dakika: RTÜK'ten tarihi kararı! Netflix ve Spotify akıbeti belli oldu

İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık platformlarının RTÜK denetimine girmesinden sonra başlayan izleme faaliyetleri neticesinde, gelen şikayetler de dikkate alınarak Netflix'te yayınlanan "Jurassic World Kretase Kampı" isimli animasyon filmi incelendi.

YAYINCILIK İLKELERİNE AYKIRI BULUNDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da dilekçeyle şikâyet ettiği çizgi filmde iki kız karakterin yakınlaştıkları sahneler yayıncılık ilkelerine aykırı bulundu.

SPOTFY'IN SKANDAL İÇERİKLERİ İÇİN DE KARAR VERİLDİ

RTÜK, son toplantısında müzik platformu Spotify içerisinde yer alan milli manevi değerlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ terör örgünün propagandasını yapan ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerini de gündemine aldı.

RTÜK, bahse konu yayınlar ve podcastlerle Spotify'ın, Kanunda yer alan "Yayın hizmetleri .. kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.", "Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ... aykırı olamaz." ve "Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz.'' hükümlerine aykırı hareket ettiğini tespit ederek, kuruluşun anılan içerikleri temizlemesine karar verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!