banner2

Sinema dünyası Gezi bildirisini desteklemiyor! Ruhunu Osman Kavala'ya satmayanlar çoğunlukta

Türk sinema dünyasında azınlığı temsil eden bir grup isim, tuhaf bir bildiriye imza atarak "Gezi vandallığının ve Osman Kavala'nın yanındayız" dedi. Ancak o bildiriye pek çok ünlü yönetmen ve aktörün destek vermemesi dikkat çekti.

Kültür / Sanat 28.04.2022, 14:10 28.04.2022, 15:47
Abone ol
Sinema dünyası Gezi bildirisini desteklemiyor! Ruhunu Osman Kavala'ya satmayanlar çoğunlukta

Osman Kavala ve diğer Gezi eylemcileri hakkındaki mahkumiyet kararı sonrası dizi-film sektöründeki bazı isimler tuhaf bir bildiriye imza atarak "Gezi sürecinde nerede duruyorsak bugün yine oradayız" dedi. 117 kişinin imzaladığı metne pek çok ünlü sanatçının destek vermemesi dikkat çekti. 

Yönetmen, oyuncu ve senaristlerden oluşan 117 kişinin imza attığı yeni 'Gezi bildirisi'nde şöyle denildi: 

"Bundan 9 yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız. Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater'in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi'ye verilen 18'er yıllık, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz.

Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye'yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz. Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız. Susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!"

LİSTEDEKİLER SİNEMA DÜNYASININ ÇOK KÜÇÜK BİR KISMINI TEŞKİL EDİYOR

Müjde Ar, Mehmet Günsur, Nur Sürer, Mert Fırat, Ercan Kesal, Perihan Savaş, Halil Ergün, Şevket Çoruh ve Meltem Cumbul gibi isimlerin de imzaladığı bildiri sosyal medyada büyük tepki çekti. Bildiriye imza atanlar, ülkeyi büyük bir girdabın içine sürükleyen ve sokakları terörize eden eylemlerin arkasında olduklarını bir kez daha ilan etmiş oldu. 

Öte yandan pek çok ünlü sanatçı ise sözkonusu Gezi bildirisine imza vermedi. Listede ismi bulunmayan bu sanatçıların isimleri önümüzdeki günlerde en az bildiri kadar gündeme gelecek gibi görünüyor. 

Türk sinemasını başarıdan başarıya koşturan Nuri Bilge Ceylan'ın adı Gezi bildirisinde yer almadı. Dünya çapındaki aktör Haluk Bilginer'le birlikte Kenan İmirzalıoğlu, Oktay Kaynarca yahut Uğur Yücel de Gezicilerin metnine imza koymadı. 2013 Haziran'ındaki eylemlere katıldıkları bilinen Kıvanç Tatlıtuğ ile Engin Altan Düzyatan da son bildiriyi desteklemedi. Zeki Demirkubuz'un, Yılmaz Erdoğan'ın, Semih Kaplanoğlu'nun, Yavuz Turgul'un, Şener Şen'in bulunmadığı listede, Gezi eylemlerinin hararetli bir savunucusu olan senarist Emrah Serbes'in de bulunmaması dikkat çekti. 

İŞTE GEZİ BİLDİRİSİNİ İMZALAYANLAR

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!