banner2

Semavi Eyice'ye büyük vefasızlık! Tüm eşyalarını sattılar

Türkiye'nin ilk Bizans sanat tarihi uzmanı olan Prof. Dr. Semavi Eyice'nin müzede sergilenecek olan özel eşyalarının üvey kızları tarafından satıldığı ortaya çıktı.

Kültür / Sanat 08.07.2021, 11:52 08.07.2021, 13:07
Abone ol
Semavi Eyice'ye büyük vefasızlık! Tüm eşyalarını sattılar

Türkiye'nin ilk Bizans sanat tarihi uzmanı olan ve alanında dünyada sayılı isimlerden biri olan Prof. Dr. Semavi Eyice'nin evinde bulunan eşyaların, Eyice'nin üç üvey kızı tarafından 200 bin liraya antikacıya satıldığı ortaya çıktı.

Fatih Belediyesi, bir köşkte Semavi Eyice'nin tabloları ve eşyalarının sergileneceği bir 'hatıra evi' yapmayı planlıyordu. Ancak Eyice'nin 2018'de vefat etmesinden 2 yıl sonra tablo ve özel eşyaları bir antikacıya satıldı.

"BİRKAÇ BAKIR EŞYA KALDI"

Eşyaları satın alan antikacı Kamil Yavuz, Eyice'nin kızlarının eşyaları satması için kendilerine geldiğini belirterek "Eşyaları satın aldık ve 10-15 gün içinde farklı kişilere sattık. Şu anda elimizde sadece birkaç bakır eşyası kaldı." dedi. 

"MANEVİ ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ OLDU"

Eyice için yapılacak müze ile ilgilenen İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Kurucu Başkanı İhsan Sarı ise eşyalarının satılmasını "Manevi ölümü gerçekleşmiş oldu." ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN EŞYALARI SATILMIŞ"

İhsan Sarı, Eyice'nin Ayvansaray ile ilgili makalesinden ötürü Fatih civarında bir köşk tahsis edildiğini, hatıra evi ile ilgili hocanın 3 üvey kızı ile görüşüldüğünü kaydetti. Sarı, "Ancak şu an geldiğimiz noktada hocanın evindeki bütün tabloların ve kullandığı eşyaların 200 bin liraya kızları tarafından satıldığını öğrendik. 3 kızından bu eserleri bir şekilde geri alıp müze evine geri getirmesini rica ediyorum" şeklinde konuştu.

'FRANSA LA LÉGİON D'HONNEUR DEVLET NİŞANI' DA YER ALIYOR

Semavi Eyice için açılacak 'hatıra evi'nde sergilenmesi planlanan eserler arasında Şevket Dağ'a ait yağlı boya tablo, Hamit Aytaç'a ait Besmele, Fransa La Légion D'Honneur Devlet Nişanı ve belgesi, Humboldt Ödülü, Belçika Kraliyet Akademisi Nişanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Nişanı, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Hizmet Ödülü, Sultan II. Abdülhamid'in 1300 / 1882-1883 Tarihli Tuğrası ve Nadide Hat eserleri yer alıyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!