Şehir isimleri nereden geliyor? İşte memleketinizin hikayesi!

Kendi şehrinizin isminin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Kimisi isimlerini bölgede çıkan madenlerden, kimisi antik dönemden kimisi ise kurucularından aldı. Peki, şehir isimleri nereden geliyor? İşte memleketinizin hikayesi!

Kültür / Sanat 29.04.2022, 12:10 29.04.2022, 12:38
Abone ol
Şehir isimleri nereden geliyor? İşte memleketinizin hikayesi!

Bazı kişiler yaşadıkları yerlerin ya da memleketlerinin geçmiş hikayelerini, isimlerinin nereden geldiğini merak ederek araştırmaktadır. Peki, şehir isimleri nereden geliyor? İşte memleketinizin hikayesi!

ŞEHİR İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

Sizin şehrinizin hikayesi ne? Gelin birlikte bakalım;

1. ADANA

Bir efsaneye göre Uranüs'ün oğulları Adanus ile Sarus, Tarsuslular ile savaşarak şu anki Adana'nın içinde olduğu işgal etmişlerdir. Uranüs de oğullarını ödüllendirmek amacıyla Adanus'un ismini bölgeye, Sarus'un ismini de şu an Seyhan olarak bilinen nehre vermiştir.

2. ADIYAMAN

İki vadi arasında konumlanan Adıyaman'a önceki zamanlarda güzel vadi anlamına gelen Vadi-i Leman deniyordu. Zaman içerisinde söylemde oluşan değişiklikle Vadi-i Leman Adıyaman'a dönüşmüştür. 1.Selim zamanından beri şehre Adıyaman denmektedir.

3. AFYONKARAHİSAR

Hisar kelimesi kuşatma,karahisar ise acılarla, zorluklarla elde edilen yer anlamına gelmektedir. Bu bölge zamanında oldukça büyük zorluklarla elde edildiği için ilk zamanlarda karahisar olarak anılmaktaymış. 1061 yılında bölgede afyon yetiştirilmesi ile karahisar kelimesinin önüne afyon eklenmiş, daha sonrasında yeniden çıkarılmıştır. 2005 yılına kadar da Afyon olarak bilinen şehrin ismine karahisar yeniden getirilmiştir.

4. AĞRI

Ağrı ismi aslında Ağrı Dağı'ndan gelmektedir. Ağrı Dağı'nın ismi de bölgedeki Ararat Dağı'nın zaman içerisinde Aran ve daha sonra Ağrı halini alması ile oluşmuştur.

5. AMASYA

M.Ö. birinci asırda yaşayan tarihçi Strabon'a göre bölgeyi kuran Amazonların kraliçesi Amasis, şehre Amasis anlamına gelen ''Amaseia'' ismini vermiştir. Bu isimden sonra yıllar geçtikçe Amasya olarak çevrilmiştir.

6. ANKARA

Rivayete göre Frig Kralı Midas bu bölgede bir deniz çapası bulur. Frigce dilinde deniz çapası ''Anker''dir. Deniz çapasını bulduğu yerde şehir kuran Midas bölgeye Anker ismini vermiştir. Zaman içerisinde Anker Ankara haline dönmüştür.

7. ANTALYA

MÖ 2.yüzyılda Bergama Kralı II.Attalos tarafından kurulan şehir ismini kurucusundan almıştır. O dönemde Attaleia olarak isimlendirilen şehir zaman içerisinde Adali, Antalia ve sonunda Antalya olarak evrilmiştir.

8. ARTVİN

Şehri ilk kuran Türk İskit Beyi bölgeye Artvin demiştir, Osmanlı döneminde ise şehrin ismi Liva olmuş, 1956 yılında yeniden Artvin olmuştur.

9. AYDIN

Argoslular tarafından kurulan şehir Aydın ismini bir Türk beyliği olan Aydınoğulları'ndan almıştır. 14.yüzyılda şehir Aydınoğulları beyliğine geçince şehrin ismini Aydın olarak değiştirilmiştir.

10. BALIKESİR

Balık ismi şehir anlamına gelmektedir, bu yüzden de bölgeye Hisar Şehri anlamına gelen Balıkesir denmiştir. Başka bir iddiaya göre bölgede fazla balık olduğundan şehre bu isim layık görülmüştür. "Balı kesir" bol balık anlamına gelmektedir.

11. BİLECİK

Söylenene göre, Doğu'dan bu bölgeye yerleşmek için gelen bir grup kenti kurmak için toprağı kazmaya başlar. Mola verip kazı yerine geri döndüklerinde kazı yaptıkları aletlerin ve eşyaların başka yere taşındığını görürler. Bu olay 2-3 kez daha tekrarlanır en sonunda halk ''Bileydik kenti buraya kurardık.'' derler.

12. BİNGÖL

''Temiz su'' anlamına gelen Bingöl ismini Bingöl Dağı'ndan alır.

13. BİTLİS

Asurlular tarafından Bit-Liz, Persler ve Yunanlılar tarafından Bad-Lis, Bizanslılar tarafından da Bal-Lais-on veya Baleş, Araplar tarafından Bad-Lis olarak kullanılmıştır. İlk kullanıldığı döneme bakınca Asur dilince Bit kale anlamındadır, Bit-Liz ismi de Liz'in kalesi anlamını taşımaktadır.  Zaman geçtikçe Bitlis olarak kalmıştır.

14. BOLU

Kayıtlarda geçen ilk ismi Bithynion olan Bolu için zaman içinde Romalılar tarafından Claudiopolis ismi kullanılmıştır. Sonrasında bölgeye gelen Türkler söylemesi daha kolay olsun diye sadece polis demişlerdir. Zaman içerisinde halk dilinde polis Bolu ismine dönmüştür. Nasıl polisten Bolu'ya evrildi kimse anlam veremiyor sanırsak...

15. BURDUR

Eski Yunan mitolojisine göre tanrıların gazabından kaçan Ulis bu bölgeye gelir. Bölgeye yaklaştıkça Rumca bir ses duyar. Birileri ona Rumca ''Ezostas'' yani ''Burada dur!'' demektedir. Bölgeye yerleşip köy kuran Ulis'ten sonra bölgenin ismi Ezostas olarak anılmaya başlamıştır. Zaman içerisinde "Burada Dur", "Burdur'a" evrilmiştir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!