banner2

Saraybosna Film Festivali'nde TRT'den 5 film yer alacak

Bu yıl 27'ncisi gerçekleştirilecek olan Saraybosna Film Festivali'nin açılış filmi TRT yapımı "Komşuluk Halleri" olacak. Filmi Bosnalı yönetmen Danis Tanovic yönetiyor.

Kültür / Sanat 05.08.2021, 11:34 05.08.2021, 12:05
Abone ol
Saraybosna Film Festivali'nde TRT'den 5 film yer alacak

Bu yıl 27'ncisi gerçekleştirilecek ve 13 Ağustos'ta başlayacak olan Saraybosna Film Festivali'nde TRT yapımı ve TRT ortak yapımı 5 film yer alacak. TRT'nin açıklamasına göre, 13-20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan festival, TRT yapımı "Komşuluk Halleri" filmiyle açılacak. 

Festivalin "In Focus" seçkisinde TRT ortak yapımı "Quo Vadis,Aida?" ve "Af" filmleri, "Cinelink" bölümünde ise TRT ortak yapımı "Tereddüt Çizgisi" ve "Bir Tutam Karanfil" gösterilecek. 

FESTİVALİN AÇILIŞ FİLMİ: "KOMŞULUK HALLERİ"

Saraybosna Film Festivali, Bosna'daki savaşın izlerini silmek ve şehri yeniden kültür ve sanat merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Festivalin açılış töreninden sonra Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic'in imza attığı "Komşuluk Halleri" filmi gösterilecek.

TRT yapımı film, karakterlerinin çok farklı olmasına rağmen dost olan Saraybosna'nın en iyi iki köfte ustasını konu alıyor. Film dünya prömiyerini 1000'den fazla izleyicinin katılımıyla 13 Ağustos akşamı gerçekleştirecek.

'IN FOCUS' SEÇKİSİNE TRT'DEN İKİ FİLM

Jasmila Žbanić tarafından yazılıp yönetilen ve başrolünü Jasna Djuricic'in üstlendiği film 1995'te Srebrenitsa katliamını konu alıyor. Film, bu yıl Oscar ödüllerinde En İyi Uluslararası Film kategorisinde aday gösterilmişti. Cem Özay'ın yönetmen koltuğunda oturduğu TRT ortak yapımı "Af" ise ağaç ticaretiyle uğraşan otoriter bir babanın, davranışları yüzünden ailesiyle yaşadığı sorunları anlatıyor. Af, dünya prömiyerini 33. Tokyo Film Festivali'nde yapmıştı.

ENDÜSTRİ BÖLÜMÜ: "TEREDDÜT ÇİZGİSİ" VE "BİR TUTAM KARANFİL"

Festivalin Cinelink bölümünde, TRT'nin bu yıl haziran ayında gerçekleştirdiği '12 Punto Senaryo Günleri'nde "TRT Ortak Yapım Ödülü" kazanan "Tereddüt Çizgisi" ve "Bir Tutam Karanfil" projeleri de yer alacak. Tereddüt Çizigisi'nin yönetmenliğini Selman Nacar, yapımcılığını ise Burak Çevik ve Diloy Gülün üstleniyor.

Henüz senaryo aşamasındaki proje, masum olduğunu düşündüğü ve uzun süredir savunduğu cinayet zanlısının karar duruşmasında kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalan avukat Nesrin'e odaklanıyor.

Bir Tutam Karanfil'in senaryosunu Bekir Bülbül ve Büşra Bülbül birlikte kaleme alıyor. Yönetmenliğini Bekir Bülbül'ün yaptığı, yapımcılığını ise Halil Kardaş'ın üstlendiği proje, henüz kurgu aşamasındaki filmlerin yarıştığı "Work in Progress"te yer alıyor.

Film, yaşlı bir mülteci olan Musa ve torunu Halime'nin hayata tutunma çabası ve zorlu iklim şartlarındaki yolculuğunu konu alıyor. Filmin çekimleri yakın zamanda tamamlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!