banner2

Sanatın kalbi Beyoğlu'nda atıyor! Kültür Yolu Festivali başladı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Atatürk Kültür Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı 'fotomaraton' ile başladı. Festival bu yıl da Carmen Operası'ndan Goran Bregoviç konserine, ünlü edebiyatçıların el yazma eserlerinin bulunduğu sergilerden çeşitli sanat atölyelerine yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Kültür / Sanat 01.10.2022, 18:00 01.10.2022, 18:37
Abone ol
Sanatın kalbi Beyoğlu'nda atıyor! Kültür Yolu Festivali başladı

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde üçüncü kez düzenlenen "Beyoğlu Kültür Yolu Festivali" Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'fotomaraton' ile başladı. 

Dün akşam düzenlenen gala programıyla festivale start verilmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un konuşma yaptığı açılışa Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'ın yanı sıra çok sayıda kültür sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivallerini bu yıl 5 şehre yaydıklarını ve festivalin her yıl daha da genişleyeceğini söyledi.

16 Eylül'de Çanakkale Kültür Yolu Festivali ile festivaller zincirini başlattık. Çanakkale Kültür Yolu Festivali müthiş geçti ve etkinliklere 35 bin seyirci katıldı. Bu da bizi çok sevindirdi. Hemen akabinde başlayan Konya Mistik Müzik Festivali bu akşam son buluyor. Bugün de Beyoğlu Kültür Festivali ve Başkent Kültür Yolu Festivallerimiz başlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

'ANADOLU'NUN TÜM BÖLGELERİNE YAYILACAĞIZ'

Ersoy, gelecek yıl nisanda Adana Portakal Çiçeği Karnavalı'nı da Bakanlık olarak sahiplendiklerini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

İzmir'de yine nisan ayında Efes Kültür Yolu Festivali ile etkinliklerimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıl kesinleşmiş olarak eylül ayında Gaziantep Kültür Yolu Festivali'ni de zincirimize katıyoruz. 2 tane daha ilave şehir katarak şu an 5 olan il sayısını 10'a çıkaracağız. Böylece her sene Kültür Yolu Festivalleri sayısını büyükşehirlerden başlayarak yavaş yavaş Anadolu'nun tüm bölgelerine yayacağız. Festivallerimize özellikle Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'ne destek veren ana sponsorumuz Türk Telekom'a kültür ve sanata verdikleri katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Festivaller boyunca paydaş olan, katılım gösteren bütün kültür sanat paydaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. İnşallah 15 bine yakın sanatçı, 3 binden fazla etkinlikle dolu dolu bir ay geçireceğiz.

Konuşmasının ardından Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında hazırlanan "Synesthetic Cube", "Yolda", "Geomart - UT17", "İstanbul" ve Devrim Erbil'in hazırladığı "Renkler ve Teknikler" adlı sergileri gezdi.

51 MEKANDA YÜZLERCE ETKİNLİK

Tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere geniş kapsamlı bir kültür sanat deneyimi yaşatacak festival, 51 mekanda, 88 salon ve 5 açık hava sahnesinde yapılacak.

İstanbul’un somut ve somut olmayan kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarıp dünya sahnesine taşımayı amaçlayan festival, Atatürk Kültür Merkezi'nden (AKM) başlayıp Galataport'a ulaşan 4,1 kilometrelik bir rotayı kapsıyor.


FESTİVALDE NELER VAR?

Festival kapsamında İstanbul Sinema Müzesi, kült filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick’in sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi, başyapıtların yaratıcısı olarak sinema tarihinde çığır açmış olan sinema dehası Stanley Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi olacak. Festivalde ayrıca Tophane-i Amire Tek Kubbe’de açılacak. Aralarında Behçet Necatigil, Oğuz Atay, Tomris Uyar ve Orhan Pamuk’un da bulunduğu edebiyatçıların el yazmalarından oluşan sergi, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


SANATSEVELER COŞKUN ARAL İLE BULUŞACAK

Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisi, amatör ve profesyonel fotoğrafseverlere açık olan fotomaraton etkinliğinin sergisinden çocukları da kapsayan fotoğrafçılık atölyelerine farklı buluşmalara sahne olacak. Sanatseverler, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral’ın da aralarında bulunduğu duayen isimlerle bir araya gelecek. Fesival boyunca hafta sonları Çukurcuma’da antikacılar müzayede düzenleyecek.

Fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral, "Beyoğlu Kültür Yolu Festivali" kapsamında Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Türk Telekom Açık Hava Sahnesi'nde Türkiye'nin dört bir yanından 2 bin fotoğrafçının katıldığı Fotomaraton etkinliğinin açılışına katılarak konuşma yaptı.

FESTİVAL BOYUNCA SOHBETLER DÜZENLENECEK

Festival boyunca Mısır Apartmanı’ndaki Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi’nde  milli şair Mehmet Akif Ersoy anılacak. Milli şair için birbirinden değerli isimlerin katılımıyla 23 sohbet etkinliği yapılacak. Taksim Camii Kültür Merkezi’nde de festival süresince Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’ndan şair İbrahim Sadri’ye pek çok isim ile sohbetler yapılacak. Taksim Camii Kültür Merkezi, festivalin son günü Ahmet Özhan konserine ev sahipliği yapacak. Galata Mevlevihanesi ise 23 boyunca Mevlevi Alayı’ndan sema ayinine ziyaretçilerine dolu dolu anlar yaşatacak.

GRAND PERA'DA KAFTANLAR SERGİSİ

Grand Pera Cercle D'orient’te açılacak Hakan Yılmaz’ın “Kaftanlar’ sergisi düzenlenecek. Grand Pera aynı zamanda moda atölyeleri ve maske sergileriyle de sanatseverler için cazibe merkezi olacak. Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde ise “Yabancı Seyyahların Gözüyle Beyoğlu” sergisi, geçmişten bugüne Beyoğlu’nun güzelliklerini gözler önüne serecek. Salt Galata ve Salt Beyoğlu da 90’lar kültürünün yeniden hatırlanacağı, ‘Sahnede 90’lar’ sergisiyle festival ruhuna ortak olacak.

OPERA VE BALE TAKVİMİ

3 Ekim Carmen operası

12 Ekim’de Saraydan Kız Kaçırma operası

13 Ekim’de Don Kişot balesi

15 Ekim’de  “Picasso Eterno” balesi

17 Ekim’de Ankara Devlet Opera ve Balesi Kuğu Gölü balesi

22 ve 23 Ekim’de de İzmir Opera ve Balesi La Traviata operası

TAKSİM CAMİİ KÜLTÜR MERKEZİ EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Taksim Camii Kültür Merkezi, birçok söyleşi ve konsere ev sahipliği yapacak. İşte Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde verilecek konserlerin tarihleri...

KONSER TAKVİMİ

1 Ekim Emre Aydın

2 Ekim Yüksek Sadakat

5 Ekim Levent Yüksel

6 Ekim Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğince İrina Rimes, Zdob și Zdub grubu ve Sasha Lopez ile Dara

7 Ekim Jabbar

8 Ekim Sertab Erener

9 Ekim Ayhan Sicimoğlu

12 Ekim Erol Evgin

14 Ekim Murat Boz

15 Ekim Bengü

16 Ekim Goran Bregoviç

19 Ekim Burhan Öcal

20 Ekim Murat Dalkılıç

21 Ekim Ziynet Sali

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!