Şahmeran nedir, ne demek? Şahmeran hikayesi ne?

Şahmeran internette araştırılmaya başladı. İran-Pars-Türk mitolojisinde bulunan Şahmeran belinden aşağısı yılan, üstü ise insan şeklinde olan bir efsanedir. Maran adı verilen doğaüstü varlıkların başında bulunur. Peki şahmeran nedir, ne demek? Şahmeran hikayesi ne?

Kültür / Sanat 16.05.2022, 15:28 30.05.2022, 15:33
Abone ol
Şahmeran nedir, ne demek? Şahmeran hikayesi ne?

Şahmeran, Farsça yılanların şahı anlamını taşır. Şahmeran nedir araması yapan vatandaşlar internette şahmeran gerçek hikayesini inceliyor. İran-Pars-Türk mitolojisinden gelen Şahmeran, belinden aşağısı yılan üstü de insan şeklinde olan bir efsanevi karakterdir. Peki şahmeran nedir, ne demek? Şahmeran hikayesi ne?

ŞAHMERAN NEDİR?

Şah-ı Meran ismiyle de tanınan Şahmeran' ın tanımı, başı insan gövdesi yılan şeklindeki efsanevi bir yaratığı anlatmaktadır.

Şahmeran, Türk inancında er(insan) ve büke(ejderha) kelimelerinin birleşmesiyle Erbüke veya Erböke adlı varlıkların başı olarak geçer. Bu varlıkların dişisine işbüke, yılan ataya Şahmeran denir. 

ŞAHMERAN HANGİ BÖLGEDE YAŞAMIŞTIR?

Şahmeran' ın nerede yaşadığına dair çeşitli inanışlar mevcuttur. Bu yerlerden bir tanesi Tarsus diğeri de Mardin' dir. Şahmeran'ın Ceylan ve Misis arasındaki yılan kalede yaşadığı dilden dile dolaşsada yaygın efsaneye göre Şahmeran, bir yeraltı ülkesinde yılanları olan Meranlar ile birlikte yaşamaktadır.

ŞAHMERAN HİKAYESİ NE?

Şahmeran'ı gören ilk insan Cemşab, odun satışı yaparak geçinen fakir bir ailenin oğludur. Cemşab, bir gün arkadaşlarıyla beraber bir mağaraya giderek bal çıkarmaya çalışırlar. Arkadaşları, açgözlülük yapıp daha çok bal almak için Cemşab' ı mağarada bırakıp giderler.

Cemşab, mağarada tek başına kalınca çevreye bakınır ve içinden ışık sızan bir deliği görür. Cemşab, bıçağı ile bu deliği genişleterek oymaya başlar. Genişleyen delikten içeri doğru bakan Cemşab, güzel bir bahçede eşsiz çiçekler, havuz ve pek çok yılan görür.

Cemşab, seneler boyu burada yaşar ve Şahmeran'ın güvenini kazanır. Cemşab, zaman geçtikçe ailesini çok fazla özlemine dayanamaz. Bunu fark eden Şahmeran, kimseye yerini söylememesi şartı koşarak Cemşab' ın gitmesine izin vereceğini söyler.

Cemşab, Şahmeran'a verdiği sözü yıllarca tutar. Ta ki padişah hastanıncaya kadar Şahmeran'ın yerini hiç kimselere söylemez ve Şahmeran ile aralarındaki sırrı tutar. Vezir, padişahın iyileşmesi için Şahmeran'ın etinin yemesi gerektiğini söyleyince Cemşab, dayanamayıp Şahmeran'ın yerini gösterir.

Cemşab'ın üzgün olduğunu fark eden Şahmeran, kendisini kaynatıp suyunu vezire içirmesini etini ise padişaha yedirmesini söyler. Bunun sonunda vezir ölür, padişah iyileşir. İyileşen padişah, yaptığı iyilik karşısında Cemşab'ı veziri yapar. Şahmeran'ın öldüğünü duyan yılanlar da Tarsus'u istila eder.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!