banner2

Oyuncu Burak Haktanır, PKK iftirasına sahip çıkanlara ateş püskürdü: Boğaziçi Film Festivali'nde gergin anlar

Boğaziçi Film Festivali'nde 'En İyi Yönetmen' seçilen Özcan Alper, aldığı ödülü PKK yalanını sahiplenen Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf edince ortalık karıştı. Oyuncu Burak Haktanır, Alper'e ve onu destekleyenlere ateş püskürdü.

Kültür / Sanat 29.10.2022, 18:51 29.10.2022, 19:26
Abone ol
Oyuncu Burak Haktanır, PKK iftirasına sahip çıkanlara ateş püskürdü: Boğaziçi Film Festivali'nde gergin anlar

Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen 10. Boğaziçi Film Festivali ödül töreni PKK terör örgütünün iftiralarını destekleme adına bir siyasi şova sahne oldu. 

Semih Kaplanoğlu'nun jüri başkanlığı yaptığı festivalde Karanlık Gece filmiyle 'En İyi Yönetmen' ödülü alan Özcan Alper, teşekkür konuşmasında skandal ifadeler kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kimyasal silah kullanma iftirası atan Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'yı 'barış sever' olarak lanse eden Alper, aldığı ödülü Fincancı'ya ithaf ettiğini duyurdu. 

'BU ÖDÜLÜ ONA İTHAF EDİYORUM'

Karanlık Gece filmiyle bu coğrafyadaki kötülüğün hikayesini anlattıklarını belirterek "Nasıl oluyor da böyle bir durumda insanlar böyle bir kötülüğün içinde çoğunluk olabiliyor. Ama maalesef bitmiyor bu kötülükler. Örneğin son birkaç haftadır" diyen Alper, geçmiş yıllarda en ufak hak arama kavgasında devlet şiddetine maruz kaldıklarını anlattı. Konuyu Şebnem Korur Fincancı'ya getiren Alper, şunları söyledi:

Özcan Alper (sağda)

"Özellikle arkadaşlarımdan biliyorum ve o zaman işkenceye uğrayan arkadaşlarımızla, ya da hak hukuk aradığımızda gittiğimiz birkaç kurum vardı. Bunlardan biri, hiçbir siyasi görüş hiçbir şey ayırmadan, Türkiye gibi bir ülkede, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bir vakıf vardı, Türkiye İnsan Hakları Derneği vardı. Ve bu kurumlarda aslında hep barış olsun diyen, asla savaş olsun demeyen bir kadın, Şebnem Korur Fincancı, biliyorsunuz, sadece yine barış dediği dediği için maalesef bir linç kampanyasına maruz kaldı. Umarım son olur. Umarım cezaevinden bir an önce çıkar. Bu ödülü ona ithaf ediyorum."

BURAK HAKTANIR ARAYA GİRİNCE...

Artvin-Hopa doğumlu 47 yaşındaki yönetmenin bu sözleri salondaki bazı kişilerce alkışlanırken sergilenen tavra yüksek sesle itiraz eden kişi ise oyuncu Burak Haktanır oldu. 

Burak Haktanır

"Fincancı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kimyasal silah iftirası attı. Tüm PKK siteleri onu destekliyor şu an" diyen Haktanır, Özcan Alper'in konuşmasına tepki gösteren izleyiciler tarafından alkışlandı. 

Festivalde 'Kar ve Ayı' filmiyle En İyi Senaryo ödülünü Yeşim Aslan'la birlikte kazanan Selcen Ergun ise sahneye geldiği sırada Burak Haktanır'la tartıştı. Özcan Alper'in sözlerine tepki gösteren Burak Haktanır'ı 'eril olmakla' suçlayan Ergun'un ne demek istediği anlaşılamadı. "Bu eril mevzuların dışına çıkıp sakinlikle konuşulduğu..." derken sözleri Haktanır tarafından kesilen Ergun'un tartışma konusundan da bihaber olduğu anlaşıldı. 

Selcen Ergun ve Merve Dizdar

"Neyini anlamıyorsun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne iftira atıyor" diyen Haktanır'ın sözlerine senarist/yönetmen Selcen Ergun, "Beyefendi ben neden bahsedildiğini bile anlamadım" şeklinde cevap verdi. İyice küplere binen Haktanır ise "Anlamadığınız konulara girmeyin o zaman" dedi. 

Boğaziçi Film Festivali'nin 10.'su böylelikle, PKK iftiralarına sahip çıkan bir meslek odası başkanının, sinema dünyasındaki birtakım şahıslar tarafından desteklendiği etkinlik olarak tarihteki yerini aldı. 

10. Boğaziçi Film Festivali'nin jüri başkanlığını ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu üstlendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!