Yandex Metrica

Osmanlı haritaları raftan iniyor: Yeni alfabeye çevrilecek

Osmanlı haritaları raftan iniyor: Yeni alfabeye çevrilecek

Türk Tarih Kurumu ile Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol, Osmanlı tarihine ilişkin dev haritaları herkesin anlamasını sağlayacak.

Kültür / Sanat

23.01.2024, 18:33

Türk Tarih Kurumu (TTK) ile Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Müdürlüğü arasında çok önemli bir protokol imzalandı. Anlaşmayla birlikte başta Osmanlı dönemine ilişkin hazırlananlar olmak üzere tarihi haritalar günümüz Türk alfabesine çevrilerek yüksek çözünürlükte vatandaşların kullanımına sunulacak. 

Önümüzdeki yıla kadar tamamlanması beklenen projeye göre Osmanlı İmparatorluğunun en geniş sınırlarına ulaştığı döneme ilişkin savaşlar ve önemli olaylar, yer gösterilerek anlatılacak.

Harita temelli bilgi sisteminin oluşturulmasının hedeflendiği iş birliğiyle kurumların arşivlerinde muhafaza edilen haritaların envanterleri çıkarılacak ve eski harfle hazırlanmış haritaların Türk alfabesine aktarılması sağlanacak. Türkiye tarihini ilgilendiren farklı temalar altında haritalar da hazırlanacak.

YURTDIŞINDAN DA HARİTA GETİRTİLECEK

Türk Tarih Kurumu Başkanı Birol Çetin, uzun soluklu bir proje için Harita Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayarak güzel bir başlangıca imza attıklarını söyledi.

İş birliğinin; harita ve görsel materyallerin dijitalleştirilmesi, arşivlerin oluşturulması, özel harita çalışmaları yapılması ve birçok haritanın Latin alfabesine aktarılmasını içerdiğini anlatan Çetin, hem yurt içindeki harita kaynaklarından yararlanacaklarını hem de yurt dışındaki haritaların teminini sağlayacaklarını belirtti.

Çetin, "Türkiye'de harita meraklısı insanlarımız, bilim adamları var. Kabartma haritalar da yapacağız. Haritaseverlere de bir hizmetimiz olacak. Daha çok tarihi ve temalı haritalar üreteceğiz" dedi.

İLK ÜRÜN EN GENİŞ SINIRLARI DAİR...

İşbirliği çerçevesinde üretecekleri ilk ürünün, Osmanlı İmparatorluğunun en geniş sınırlarını içeren bir tarih haritası olduğunu vurgulayan Çetin, haritada dönemin önemli savaşlarına ve olaylarına yer vereceklerini kaydetti.

"Tarihi Haritaların Üretimi ve Eski Haritaların Yeni Türk Alfabesine Çevrilmesi/Envanterlerinin ve Bilgi Sisteminin Oluşturulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü"nde TTK Başkanı Çetin ile Harita Genel Müdürü Tuğgeneral Hurşit Ağırcan'ın imzası bulunuyor.


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading