banner2

On İki Adalar'da gezilecek yerler? Ege Denizi'nin turistik adaları ziyaretçilerini bekliyor!

Yaz tatili planlarını Ege Denizi'nde yer alan adalarda geçirmek üzere yapıyorsanız On İki Adalar fikri tam size göre. Turizm cenneti bu adalarda nerelere gidebileceğinizi sizler için araştırdık.

Kültür / Sanat 09.06.2022, 15:11
Abone ol
On İki Adalar'da gezilecek yerler? Ege Denizi'nin turistik adaları ziyaretçilerini bekliyor!

On İki Adalar'da nereye gidilir? On İki Adalar'da gezilecek yerler nerelerdir? İşte cevabı...

Ege Denizi'nin güneydoğusunda yer alan On İki Adalar, uluslararası siyaset alanındaki gerilimlerle gündeme gelse de aslında coğrafi açıdan olağanüstü güzelliklere sahip. 

ON İKİ ADA'DA GEZİLECEK ÇOK YER VAR

Masmavi denizin üstünde adeta mücevher gibi sıralanmış adalar Avrupa ve doğu arasında bir köprü oluşturuyor. Her adanın kendine has karakteri vardır ve hepsi dinlenme, gezi, maceralar ve damak tadına hitap eden birçok seçeneği bulunuyor.

Yaz tatili planları yapanların rotasında yer alabilecek olan adalardan hangisine giderseniz gidin karşınıza çıkacak zengin bir tarihe sahip. Antik hisarlar, ünlü kaleler, meşhur müzeler ve önemli arkeolojik alanlar ve anıtlar...

RODOS AKROPOLİS VE DOR TAPINAĞI 

Burası Tanrı Helios şerefine M.Ö 3.yüzyılda yapılan ve spor oyunlarına ev sahipliği yapan Hellenistik Stadyum ile en ilgi çekici tarihi yerlerden biri.   

Stadyumun yanında, mermerden inşa edilen ve antik çağda konserlerinin verildiği Theatron (tiyatro) yer alıyor. Tiyatro’nun yanındaki, kentin koruyucu tanrısı Pythios Apollon’un Dor tarzdaki tapınağı da bir hayli önemli turistik yerlerden. 

KERPE'DE (KARPATROS) ANTİK ESİNTİLER

Oniki Adalar’ın ulaşımı en zor adası Karpathos’un doğası oldukça büyüleyici. Kuzeyden güneye uzanan sıradağ, adayı bir bıçak sırtı gibi ikiye ayırıyor. Karpathos aynı zamanda dağ yamaçlarında sonsuz maviliğe uzaktan baktığınız muazzam yürüyüş yollarına sahip.

EN BÜYÜK 4. ADA KİLİMLİ (KALİMNOS)

On İki Adalar'ın en büyük 4. adası olmasının yanı sıra; Kos ve Rodos‘tan sonra en turistik olanı olarak geçiyor. Kalimnos bir diğer adıyla Kilimli, dalış gibi sporlara da uygun doğasıyla, ekstrem spor meraklılarının en popüler lokasyonlarından biri haline gelmiş. 

VOLKANİK ADA: İNCİRLİ (NİSYROS)

Yunanca ismi olan Nisyros’dan Türkçe’ye İncirli Adası olarak geçmiş bu şahane volkanik ada da turistlerin gelmesini bekliyor. Nisyros adası, coğrafi olarak yerleşmeye ve ulaşıma tam uygun olmadığından uzun yıllar boyu saklı bir hazine olarak kalmıştır. Şu anda teknolojinin ve imkanların gelişmesiyle ikisi de çok kolaylaşmış ve keyifli bir hale gelmiş durumda. 

On iki Adalar, heyecan arayan ve su sporları sevenler için de popüler bir uğrak yeri. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!