banner2

Oligark nedir, kime oligark denir? TDK'ya göre Oligark ne demek, anlamı nedir?

Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, bazı ülkeler Rus oligarklarına karşı yaptırım kararı aldı. Hal böyle olunca sosyal medya kullanıcıları, "Oligark nedir, kime oligark denir? TDK'ya göre Oligark ne demek, anlamı nedir?" sorularının yanıtlarını arar oldu. İşte detaylar...

Kültür / Sanat 03.03.2022, 16:37
Abone ol
Oligark nedir, kime oligark denir? TDK'ya göre Oligark ne demek, anlamı nedir?

Rusya ve Ukrayna krizi devam ederken, birçok ülkeden Rus oligarklarına karşı yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Bu olay sebebiyle savaşın gelişmelerini yakından takip eden vatandaşlar ve sosyal medya kullanıcıları, "Oligark nedir, kime oligark denir? TDK'ya göre Oligark ne demek, anlamı nedir?" sorularının yanıtlarını arar oldu. Sizler için merak edilen soruların yanıtlarını derledik.

OLİGARK NEDİR? OLİGARŞİ NEDİR?

Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için "oligark" terimi kullanılır.

Etimoloji: Türkçeye Fransızcadan geçen kavram Yunanca "oligo-" (az, birkaç) ve "arkhein" (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur.

TKD'YA GÖRE OLİGARŞİ NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu'na göre dilimize Fransızca'dan geçen oligarşi "Siyasal gücün birkaç kişilik bir grubun elinde toplandığı yönetim, aristokrasinin daralmış biçimi, takım erki." anlamına gelmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!