DOLAR
13.79 0.54
EURO
15.59 0.33
ALTIN
789.03 0.33
BIST
1,926.95 0.87

Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Mavi dil hastalığı insanlara bulaşır mı?

Adana'da görülen mavi dil hastalığının ardından vatandaşlar, Mavi dil hastalığı nedir? Mavi dil hastalığı belirtileri nelerdir? Mavi dil hastalığı bulaşıcı mıdır? Mavi dil hastalığı kimlerde görülür? gibi sorulara yanıt aramaya başladılar.

Kültür / Sanat 24.11.2021, 15:40
Mavi dil hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Mavi dil hastalığı insanlara bulaşır mı?

Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinin iki mahallesinde, hayvanlarda görülen mavi dil hastalığı nedeniyle karantina uygulandı. Kaymakamlık, mahallelere hayvan giriş-çıkışlarının yasaklandığını açıkladı. Peki; Mavi dil hastalığı nedir? Mavi dil hastalığı insanlara bulaşır mı? Mavi dil hastalığı belirtileri nelerdir? Detayları haberimizde...

MAVİ DİL HASTALIĞI NEDİR?

Mavi dil yahut tıptaki adı Blue tongue, Culicoides cinsi sokucu sinekler ile bulaşan sığır, koyun, keçi ve deve gibi evcil hayvanlar ile bazı yabani gevişgetirenlerde rastlanan ve konjesyon, ödem, hemoraji ile karakterize bir enfeksiyona verilen isimdir. 

MAVİ DİL HASTALIĞI HANGİ HAYYANLARDA GÖRÜLÜR?

Mavi dil, koyun, keçi, sığır, manda, geyik, Afrika antiloplarının ve develerinin çoğu türü gibi yabani ve evcil geviş getirenleri etkileyen bulaşıcı, bulaşıcı olmayan, vektör kaynaklı olan bir hastalıktır. Mavi dil virüsü (BTV) ile enfeksiyon, hayvanların büyük çoğunluğunda rastlanmaz fakat enfekte koyun, geyik ve yabani geviş getirenlerin bir kısmında ölümcül hastalığa neden olabilir. Culicoides cinsindeki sadece birkaç türün böcek vektörü, viraemik hayvanlarla beslenerek enfekte olmuş duyarlı geviş getiren hayvanlar arasında mavi dil virüsünü (BTV) iletir.

MAVİ DİL HASTALIĞI ÖLÜMCÜL MÜ?

Mavi dil hastalığı önlem alınmadığı takdirde bazı hayvanlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilir.

MAVİ DİL HASTALIĞI İNSANLARA BULAŞIR MI?

Bu virüs genellikle geviş getiren hayvanlarda görülen bir hastalık türüdür. İnsanlar üzerinde henüz bir tanıya rastlanmamıştır.

MAVİ DİL HASTALIĞI BULAŞICI MI?

Kaymakamlığın açıklamasında; "Asmalı ve Gölovası Mahallesi ve çevresinde hayvanlarda görülen bulaşıcı mavi dil hastalığı nedeni ile karantina kararı alındı. Asmalı ve Gölovası Mahalleleri ile 10 km çevresinde hayvan giriş-çıkışları yasaklandı. Aşılama yapılıyor. Hastalık sinekler tarafından yayılan bulaşıcı bir hayvan hastalığı. Bunun için mahallelerde ilaçlama yapılıyor. Hayvan sahipleri bilgilendirildi" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!