Konya'nın Efes'i: İsaura Antik Kenti! Bozkır ilçesindeki Roma mirası antik kent, ziyaretçilerini bekliyor!

Konya deyince akla ilk gelen yer, her ne kadar Hz. Mevlana Türbesi olsa da bu ilimizin gezilip görülecek çok fazla tarihi noktası var. Adı pek duyulmayan İsaura Antik Kenti de bu yerlerden biri. Roma döneminin en büyük eyaletlerinden olan bu kent, "Konya'nın Efes"i olarak adlandırılıyor.

Kültür / Sanat 29.07.2022, 19:41 29.07.2022, 19:51
Abone ol
Konya'nın Efes'i: İsaura Antik Kenti! Bozkır ilçesindeki Roma mirası antik kent, ziyaretçilerini bekliyor!

İsaura Antik Kenti nerede? İsaura Antik Kenti'ne nasıl gidilir? İşte cevaplar...

Hz. Mevlana Türbesi, Meram, Sille Köyü, Şems-i Tebrizi Hz. Türbesi... Konya ismi anılınca ilk akla gelen yerlerden bazılarını böyle sıralayabiliriz. Tasavvuf Şehri Konya turizmin gelişmesine katkı sağlayan çok önemli eserlere sahip. 

Bu ilimize bağlı ilçelerde aslında keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki... Bozkır'ın Hacılar ve Ulupınar mahalleleri arasında yer alan İsaura Antik Kenti de bu noktalardan biri.

ROMA DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE: ISAURA ANTİK KENTİ

Zengibar Kalesi olarak adlandırılan bu kent, Roma döneminden kalan bir miras. Surları, büyük bölümü ayakta kalan burçları, tiyatrosu, zafer takı, kilisesi ve kaya mezarlarıyla son yıllarda ziyaretçilerin ilgi odağı durumunda.

DİKDÖRTGEN TAŞLAR NASIL MİLİMETRİK KESİLMİŞ?

Kentteki bazı taşlarda çelenk, miğfer, dizlik, kılıç, kalkan ve ok gibi yüksek kabartmalı çok sayıda işleme bulunuyor. Büyük dikdörtgen taşların milimetrik düzgünlükteki kesilme işleminin ise binlerce yıl önce nasıl yapıldığı gizemini hala koruyor.

ROMA DÖNEMİNDE 10 BİN KİŞİ YAŞAMIŞ

Stratejik noktada bulunan kale, Romalılar'dan önce Hititler ve Persler tarafından da kullanılmış. Roma döneminde burada 10 bin kişinin yaşadığı kayda geçen bilgiler arasında. 

Yöre halkı buranın bilinen bir yer olması için arkeolojik kazıların yapılıp İsaura'nın tamamen gün yüzüne çıkarılması gerektiğini savunuyor. 

BOZKIR'DAKİ ANTİK KENT ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

İsaura Antik Kenti'ne Konya-Bozkır yolu üzerinden, Hacılar Mahallesi'ndeki yönlendirme levhalarının yardımıyla çıkılabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!