Kırım nerede? Kırım hangi bölgede, önemi nedir?

Sabah saatlerinde Rusya ve Ukrayna savaşı resmi olarak başladı. Sivillerden gelen ölüm haberleri sonrası gündem yakından takip edilirken, Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Rusya'nın Belarus ve Kırım'dan Ukrayna'ya saldırı başlattığını duyurdu. Peki, Kırım hangi bölgede, önemi nedir? İşte detaylar...

Kültür / Sanat 24.02.2022, 18:26
Kırım nerede? Kırım hangi bölgede, önemi nedir?

Kırım ve Belarus'tan saldırı başlattığını açıklayan Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Rus birliklerinin işgalini aktarmaya devam ediyor. 8 sivilin öldüğü bilgisi paylaşılırken, son olarak 9 kişinin de yaralandığı haberi duyurulmuştu. Peki, Kırım hangi bölgede, önemi nedir?

KIRIM NEREDE?

Kırım; Doğu Avrupa'da, Karadeniz'in kuzey kıyısında yer alan ve Karadeniz ile Azak Denizi tarafından çevrelenen Ukrayna'da bulunan bir yarımada. Ukrayna'nın Herson Oblastı'nın güneyinde ve Rusya'nın Kuban bölgesinin batısında yer alıyor. Perekop Kıstağı ile Herson Oblastı'na bağlanmaktadır ve Kerç Boğazı ile Kuban'dan ayrılmaktadır.

Bölgenin güney yamaçları sert eğimlerle, kayalık körfezlere inmektedir.

Rusya'nın Kırım ve Belarus üzerinden de işgal başlattığı ifade edildi. Ukrayna içişleri Bakanlığı, korkunç bir iddiayı da sitesinden paylaştı. Paylaşılan ifadeye göre yüzlerce ölü var. Kırım ve Belarus'tan saldıran Rusya, Ukrayna'yı kuşatmayı hedeflemekte.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!