banner2

İstanbul'da Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e ikram edilmişti! Türkler bu tatlıyı ilk kez gördü: İşte milyonlarca vatandaşın merak ettiği leblebi tatlısı 

Yunanistan Başkanı Miçotakis'in Türkiye ziyaretinde ikram edilen leblebi helvası, Yunanistan ve dünya basınında gündem oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, leblebi helvasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de hediye etmek istediklerini söyledi.

Kültür / Sanat 16.03.2022, 14:47
Abone ol
İstanbul'da Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e ikram edilmişti! Türkler bu tatlıyı ilk kez gördü: İşte milyonlarca vatandaşın merak ettiği leblebi tatlısı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve heyetine ikram edilmesi sonrasında leblebi tatlısı dünyanın gündemine oturdu. 

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise leblebi helvasına yönelik bir açıklama yaparak bu tatlının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de ikram etmek istediklerini söyledi.

'ÇORUM'UN MUHABBETİ TÜM GÖNÜLLERE YANSIYOR'

Leblebi helvasının sevgi ve barış içerdiğini söyleyen Başkan Aşgın, “Bu bomba şiddet içermiyor, bu bomba sevgi. Barış ve kardeşlik içeriyor. Leblebi helvası Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde çok önemli bir aşamayı kaydettirdi adeta. Ve şu an tüm dünyada helvanın tatlılığı, güzelliği, yapılışı ve tarifi Çorum’un muhabbeti tüm gönüllere yansıyor. Gönül ister ki sadece bu sevgi ya da diyalog iklimi sadece Yunanistan ile Türkiye arasındaki gelişmelere, görüşmelere sebebiyet vermesin. Şu anda yeryüzünün birçok noktasında savaşlar var. Özellikle yakın coğrafyamızda, kapımızın dibince Rusya ve Ukrayna arasında bir savaş var. İnşallah bu helvamızdan Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’e de ikram etmek isteriz” dedi.

TÜRK LEZZETLERİ ARASINA GİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adıyla hazırlanan kitapta leblebi helvasına yer verildiğini söyleyen Aşgın, “O kitapta Sayın Emine Erdoğan hanımefendi, Çorum’un meşhur leblebi helvasına geniş yer vermişti ve adeta o gün leblebi helvası kitapla birlikte yeniden gündeme geldi. Biz de Çorum Belediyesi olarak leblebi helvasının en güçlü şekilde yerini bulduğunu görür görmez de sosyal tesislerimizin tamamının menüsüne leblebi helvasını koymuştuk. Sayın Emine Erdoğan’a da bu leblebi helvasına olan ilgisinden dolayı ve kitabın en güzel bölümüne Çorum leblebisinden üretilen leblebi helvasına yer verdiği için teşekkür mektubumuzu geçtiğimiz günler içerisinde iletmiştik” ifadesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!