DOLAR
9.3599 0.31
EURO
10.9110 0.56
ALTIN
534.02 0.86
BIST
1417.7 0.58

İsrail'e kültürel boykot! ''Filistin'e yönelik baskı bitene kadar...''

İrlandalı Yazar Sally Rooney, İsrail’in Filistin’e yönelik apartheid uygulamaları nedeniyle son romanı 'Beautiful World, Where Are You'nun haklarını İsrail'e satmayı reddetti.

Kültür / Sanat 14.10.2021, 14:16 14.10.2021, 14:34
İsrail'e kültürel boykot! ''Filistin'e yönelik baskı bitene kadar...''

İrlandalı Yazar Sally Rooney, İsrail’e kültürel boykot uyguladı; Filistin’e desteğini göstermek amacıyla son romanının İbraniceye çevirisine yönelik hakkını İsrailli yayıncıya satmayı reddetti. 

''FİLİSTİN'E BASKIYI KESENE KADAR YAYIN HAKKI YOK'''

İrlandalı yazar Sally Rooney'nin önceki iki romanı 'Normal People' ve 'Conversations with Friends'i çeviren İsrailli yayınevi Modan, yazarın yeni romanı 'Beautiful World, Where Are You' için çeviri teklifi verdi. Ancak Rooney, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı baskıya tepki olarak telif talebini geri çevirdi. 

Rooney yaptığı açıklamada, bu süreçte çeviri haklarını İsrail merkezli bir yayınevine satmamayı tercih ettiğinin altını çizdi, İsrailİn Filistin'e yönelik baskısına uluslararası desteği sona erdirmek ve İsrail'e uluslararası hukuka uyması için baskı yapmak için faaliyet gösteren İsrail’e karşı Boykot ve Yaptırım Hareketi’ni desteklemek istediği için böyle bir karar aldığını duyurdu. 

''APARTHEID'LE ARASINA MESAFE KOYMAYAN ŞİRKETLE İŞBİRLİĞİ YAPMAM''

Rooney, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem tarafından yayınlanan son raporlara da işaret ederek ''İsrail'in Filistinlilere karşı tahakküm ve ayrımcılık sistemi, uluslararası hukukta apartheid tanımını karşılıyor." ifadesini kullandı. Yazar Sally Rooney, "Kararımı herkesin kabul etmeyeceğini anlıyorum, ancak arasına apartheid ile açık mesafe koymayan ve Filistin halkının BM tarafından öngörülen haklarını desteklemeyen bir İsrail şirketi ile işbirliği yapamayacağım' dedi. Yazar, bu özel davada “tüm büyük Filistin sendikaları ve yazar sendikaları dahil olmak üzere Filistin sivil toplumunun çağrısına” yanıt verdiğini de sözlerine ekledi.

Sally Rooney’nin eylül ayında yayımlanan üçüncü romanı 'Beautiful World, Where Are You’ günler içinde 40 binden fazla kopya satarak İngiltere'nin kitap listelerinin zirvesine çıktı.

FİLİSTİN'İ DESTEKLEYEN BİLDİRİYİ DE İMZALAMIŞTI

İsrail'in geçtiğimiz aylarda Gazze'ye düzenlediği askeri operasyonun ardından Rooney, hükümetleri İsrail ile "ticaret, ekonomik ve kültürel ilişkileri kesmeye" ve ülkenin ordusuna desteğe son vermeye çağıran mektubu imzalayan sanatçılar arasındaydı.  Rage Against the Machine, Pink Floyd üyeleri Patti Smith ve Roger Waters, Yönetmen Ken Loach gibi ünlü isimler de Filistin haklarını desteklemek ve sanatçıları İsrail'in kültürel alanlardaki performansları boykot etmeye teşvik etmek için yayınlanan mektubun imzacılarındandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?